Sindikalcima otkazi nakon održanog štrajka

Radujković je kazao da mu je otkaz uručen u ponedjeljak pred kraj radnog vremena, bez sprovedenog disciplinskog postupka, s obrazloženjem da je načinio težu povredu radne dužnosti.

U rješenju se navodi da se “Radujković grubo ponašao prema direktoru društva, vrijeđajući ga po nacionalnoj osnovi, kao i većinskom vlasniku, zbog čega se smatra da je počinio težu povredu radne obaveze”, uz dodatak da je ometao i rad radnika preduzeća.

“Nikakvog verbalnog sukoba sa direktorom Vuletićem nisam imao, za šta imam i svjedoke, jer nisam sa njim ni razgovarao nasamo. Ovo je urađeno bez ikakvog osnova i odluke disciplinske komisije. Pravi razlog leži u štrajku koji je Sindikat fabrike organizovao u sedam časova ujutro, da bi u 14.55 ja i kolege Mladen Radulović, Radenko Vasić i Milan Dragoljević dobili rješenje o otkazu”, tvrdi Radujković.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kaže da je u vezi s tim odmah upoznao Pravnu službu preduzeća, čiji odgovor čeka kako bi mogli preduzeti dalje korake u zaštiti svojih prava.

On kaže da su radnici “Jelšingrada” u ponedjeljak stupili u štrajk nezadovoljni jer rukovodstvo preduzeća nije ispunilo obećanje iz ranije potpisanog protokola da će im do 10. juna isplatiti mjesečne plate za mart i april.

“Sada se štrajk u preduzeću nastavlja ne samo zbog neisplaćenih plata, već i zbog otpuštanja četiri radnika”, istakao je Radujković.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Edo Vuletić, direktor prnjavorskog “Jelšingrada”, potvrdio je da je otpustio četvoricu radnika, uključujući i predsjednika fabričkog sindikata, tvrdeći da iza tog poteza nisu stajali bilo kakvi drugi motivi osim onih navedenih u rješenjima.

“To je grupa kolovođa koja ostalim radnicima ne želi dobro. Otpušteni su zato što su bezobrazni, ne daju raditi zaposlenima koji hoće da rade, vrijeđaju po nacionalnoj osnovi i prijete fizičkim sukobom”, tvrdi Vuletić, koji kaže da je takvo ponašanje trajalo duže, te da je dobijao i neprijatne poruke na mobilni telefon.

On negira da je svih 90 radnika prnjavorske fabrike mašina i dizalica u generalnom štrajku, navodeći da rad nisu obustavljali zaposleni u administraciji, kao ni dio radnika u proizvodnji.

Vuletić kaže da radnicima nisu uspjeli isplatiti dvije plate na vrijeme, jer nisu imali sredstava, ali obećava da će uplata leći već do kraja ove sedmice.

Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, kazao je da će danas posjetiti prnjavorski “Jelšingrad” kako bi provjerio dobijene informacije sa terena.

“Predsjednik Sindikalne organizacije, po zakonu, ne može dobiti otkaz zbog sindikalnog djelovanja, već samo zbog teže povrede radne dužnosti. U srijedu ću otići u fabriku da saslušam obje strane, a, ako bude potrebe, obavijestiću i Inspekciju rada RS”, istakao je Peulić.

 

Lanjski gubitak 1,5 miliona KM

Prnjavorska “Jelšingrad” je, prema revizorskom izvještaju, prošlu poslovnu godinu završio sa gubitkom od oko 1,5 miliona KM, što je za oko 900.000 KM veći minus u odnosu na prethodnu godinu.

Ukupni prihodi fabrike iznosili su oko 2,7 miliona KM i niži su za 52 odsto u poređenju sa 2010. godinom.

Većinski vlasnik FMD “Jelšingrad” od marta 2006. godine je hrvatska firma “M-profil”, koja je državni kapital preduzeća kupila za 435.000 KM, uz obavezu trogodišnjih investicija od 1,5 miliona KM.

Kupac se, takođe, obavezao da će u prvoj godini u “Jelšingradu” uposliti 89 radnika, u drugoj 94, a u trećoj godini 104 radnika.

 

Tekst je preuzet iz Nezavisnih novina

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije