“Uhapšene osobe će biti izvedene pred lice pravde po antiterorističkom zakonu usvojenom 2003”, rekao je novinarima jedan zvaničnik dan nakon nemira u kojima je povređeno 100 osoba, među kojima i 65 policajaca, a uhapšeno 165 ljudi.
Ultrakonzervativni salafisti demantuju umešanost u nerede u nekoliko kvartova prestonice i na severozapadu zemlje i pozivaju na proteste u petak nakon molitve.
Nemiri su nastavljeni danas a vlasti su proglasile policijski čas tokom noći u osam oblasti, među kojima i u velikoj oblasti Tunis.
Policija je ispaliljivala danas suzavac da bi smirila napade koje su navodno predvodili salafisti i drugi koji su zapalili lokalni sud na zapadu zemlje i napali nekoliko policijskih stanica u prestonici, saopštio je portparol Ministarstva policije Kaled Taruš.
Ministar pravde Nuredin Biri osudio je i nazvao “terorističkim činom” napade konzervativnih islamista na policijske stanice u prestonici i lokalni sud na zapadu zemlje, zatraživši da odgovorni “plate visoku cenu”.
Biri je izjavio da je u jutrošnjim nemirima povređeno sedam policajaca i da je uhapšeno 50 osoba i naglasio da su “to terorističke grupe koje su izgubile kontrolu i koje su izolovane u društvu”.
Nekoliko stotina konzervativnih islamističkih salafista, ogorčeni zbog jedne umetničke izložbe za koju smatraju da ponižava muslimane, sukobili su se rano jutros u Tunisu sa policijom.
Demonstranti su blokirali ulice i palili automobilske gume u četvrtima prestonice Edadamenu i Sidi Huseinu, bacali molotovljeve koktele na policiju koja je pokušavala da ih rastera suzavcem i pucnjima iz vatrenog oružja u vazduh, prenele su agencije.
Sukobi su usledili dan nakon što je grupa salafista, koja sledi puritansku interpretaciju islama, silom ušla na jednu izložbu u predgrađu La Marsa i oštetila umetničke radove za koje smatraju da su uvredljivi za islam.
Izložba i napad na umetnička dela podigli su verske tenzije u zemlji u kojoj je nastao talas protesta “arapsko proleće”.
Iako islamisti nisu imali važnu ulogu u revoluciji kojom je smenjen lider Tunisa Zin el Abidin Ben Ali, pitanje uloge religije od tada je podelilo vladu i društvo. Salafisti traže veći uticaj šerijatskog zakona, dok se sekularni krugovi plaše da bi to podrilo demokratski razvoj zemlje.