Investicije u RS u padu već nekoliko godina

Zbog toga je, navodi Ćosić,  neophodna podrška privredi iz budžeta  i  kreditne linije Investiciono-razvojne banke /IRB/ i Evropske investicione banke /EIB/ za mala i srednja preduzeća.

“U prosjeku je ostvaren godišnji pad od 115 miliona KM, i za jedne i za druge. Takođe, struktura izvora sredstava za investicije nepovoljno se promijenila u pomenutom periodu, odnosno smanjene su investicije iz vlastitih sredstava, a povećavane investicije iz kreditnih sredstava”, precizira Ćosić.

Samo u 2010. godini u ukupnoj strukturi investicija opalo je učešće vlastitog finansiranja od strane investitora na 50,5 odsto od ukupnog iznosa, za razliku od 2009. godine, kada je taj procenat bio 58,4 odsto.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Kada se pogledaju djelatnosti u koje se investira, najveći pad investicija ostvaruje se u sklopu prerađivačke industrije gdje je u periodu od 2008. do 2010. godine zabilježen pad investicija u iznosu od 94 miliona KM, što ujedno predstavlja najveći pojedinačni pad investicija u određenoj djelatnosti”, konstatovao je Ćosić.

On smatra da Srpska, kroz budžetska sredstva za podsticaj privredi i putem kreditnih linija IRB-a, kao i putem promocije i plasmana sredstava kreditnih linija EIB-a, usmjerenih prema malim i srednjim preduzećima, a vodeći računa o politici ušteda u javnoj potrošnji, treba u drugoj polovini ove i početkom naredne godine da pokrene  investicioni ciklus usmjeren prema nabavci novih mašina i opreme za preduzeća iz prerađivačke industrije.

To je neophodno da bi nivo ostvarenih i isplaćenih investicija u Srpskoj bio vraćen na nivo iz 2008. godine, odnosno na iznos od 1,78 milijardi KM, odnosno 1,67 milijardi KM, što je najveći nivo ostvarenih i isplaćenih investicija ikad ostvaren u Republici Srpskoj.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Podsticanje pokretanja većeg broja novih i proširenja postojećih domaćih investicija u malim i srednjim preduzećima, finansiranih povoljnim budžetskim podsticajnim sredstvima, nepovratnim i/ili kreditnim, predstavlja način pokretanja domaćeg investicionog ciklusa privatnog sektora u Srpskoj”, pojašnjava savjetnik za ekonomska pitanja srpskog člana Predsjedništva BiH.

Ćosić naglašava da će to,  istovremeno,  biti jedan od bitnih mehanizama oporavka domaće ekonomije, ali i odgovor na smanjeni nivo inostranih investicija.

“Pretpostavka za pokretanje ovog ciklusa  svakako je nastavak vođenja dalje politike racionalnih ušteda u javnom sektoru i paralelni plasman ušteđenih sredstava u navedeni investicioni ciklus, usmjeren prema privredi”, zaključuje Ćosić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije