Deset godina članstva BiH u Savjetu Evrope

Obraćajući se Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope, povodom desete godišnjice prijema BiH u članstvo najstarije panevropske organizacije, Lagumdžija je istakao da je Savjet Evrope dao potpuno novu dimenziju spoljnoj politici BiH, u kontekstu zajedničkih evropskih vrijednosti – jačanja demokratije, vladavine prava i zaštite ljudskih prava.

On je ocijenio da članstvo BiH u Savjetu Evrope ima isti značaj kao i put zemlje ka Evropskoj uniji, uzimajući u obzir da je provođenje uslova Savjeta Evrope, naročito u slučaju “Sejdić-Finci”, u isto vrijeme i jedan od preduslova za kandidaturu BiH za članstvo u EU.

Govoreći o presudi Evropskog suda za ljudska prava, on je naglasio da postoji snažna politička volja svih političkih partija u parlamentu BiH da ona bude primijenjena, te da će BiH nastaviti da sarađuje sa Savjetom Evrope na promociji njegovih vrijednosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Lagumdžija je rekao da BiH može biti ponosna, jer je od prijema u članstvo 2002. godine postala članicom velikog broja konvencija Savjeta Evrope, te je do danas potpisala i ratifikovala njegovih 80 konvencija i protokola, a delegacija Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope je od početka vrlo aktivna.

On je ocijenio da napredak postignut proteklih godina, naročito kroz zaključivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i prijem u Partnerstvo za mir sada treba biti konsolidovan uz snažan napredak u ekonomskim i političkim reformama u zemlji.

Lagumdžija je podsjetio je da je prije deset godina BiH bila ispred ili na istom nivou sa Crnom Gorom i Srbijom kada je riječ o evropskim integracijama, a danas, nažalost, zaostaje za susjedima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U tom kontekstu Lagumdžija je naveo da put naprijed vidi kao trougao čije stranice čine povjerenje, zajednička vizija budućnosti zemlje u Evropskoj uniji i NATO-u i volja lokalnih političkih grupacija, te da je potrebno da se načini novi zamah za promjene u BiH i otvori put za napredak o pitanjima od suštinskog značaja za sve građane.

Tokom posjete Strazburu Lagumdžija se u odvojenim susretima sastao sa predsjednikom Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Žan-Klodom Minjonom, generalnim sekretarom Savjeta Evrope Torbjornom Јaglandom, komesarom za ljudska prava Savjeta Evrope Nilsom Mužnieksom, te izvjestiocima Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Karin Voldset i Egidijusom Vareikisom.

Zvaničnici Savjeta Evrope su čestitali BiH desetu godišnjicu prijema i izrazili zadovoljstvo zbog napretka koje je BiH ostvarila u posljednje vrijeme, kao i nadu da će proces reformi biti nastavljen. Posebno su naglasili potrebu što skorijeg provođenja odluke u slučaju “Sejdić – Finci”.

Lagumdžija je u Strazburu otvorio i izložbu posvećenu desetoj godišnjici prijema BiH u Savjet Evrope, saopšteno je iz Ministarstva inostranih poslova BiH.

U Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope juče popodne svečano je obilježeno 10 godina od prijema BiH u ovu najstariju političku organizaciju u Evropi.

Član delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope Milica Marković rekla je da je u okviru obilježavanja ovog jubileja predsjednik Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Žan Pol Minjon priredio svečani ručak za ministra inostranih poslova BiH Zlatka Lagumdžiju i članove delegacije parlamenta BiH.

“Predsjednik Parlamenta Savjeta Evrope i ministar inostranih poslova su potom u okviru obilježavanja jubileja otvorili izložbu slika pod nazivom `Kad su komšije bili ljudi`”, rekla je Markovićeva.

Ona je napomenula da se u toku današnjeg popodnevnog zasjedanje Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope obratio Lagumdžija, te da su parlamentarci imali mogućnost da mu postavljaju pitanja.

“Moram reći da je govor Lagumdžije bio veoma afirmativan za BiH i po ocjeni nekolicine parlamentaraca vrlo optimističan kada je riječ o budućnosti zemlje. Ministar inostranih poslova BiH dao je refleksiju na ukupnu situaciju i prilike u zemlji koji su po ocjeni mnogih vrlo složene”, rekla je Markovićeva.

Prema riječima Markovićeve, Lagumdžija je tokom obraćanja istakao da je optimista i da očekuje da će problemi koje trenutno ima BiH, poput presude u predmetu “Sejdić i Finci”, usvajanje budžeta za 2012. godinu i neka druga pitanja biti prevladani.

“Parlamentarci su postavljali razna pitanja a Lagumdžija je davao odgovore koji su u skladu sa realnom situcijom u BiH”, navela je Markovićeva.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije