U BiH samo u prošloj godini registrirano je oko 100 miliona downloada i preslušavanja muzike putem interneta i to u 99 posto slučajeva s ilegalnog sadržaja, bez ikakve nadoknade autorima. Zaštita njihovih prava na internetu problem je u cijelom svijetu.
Borba za konkurenciju uz prisustvo piratskog softvera, postaje sve veći izazov, kako na globalnom, tako i na lokalnom tržištu.
Stručnjaci tvrde da su kompanije koje se odluče na fer poslovanje, odnosno korištenje licenciranog softvera, konstantno na gubitku, te da piratski softveri samo pune džepove kriminalaca, a istovremeno, kada kompanije koriste piratski softver, zaustavljaju otvaranje novih radnih mjesta i koče inovacije u oblasti IT-a.
Sve ovo djeluje vrlo pogubno za ekonomiju. Stručnjaci tvrde da licenciran softver s razlogom ima visoku cijenu jer je proces licenciranja dugotrajan i skup. Na taj način vi dobijate kvalitet. Međutim, to što je softver besplatan, ne mora automatski značiti da je nekvalitetan, ali kao što takvi softveri mogu biti dobri, isto tako vam mogu stvoriti velike probleme.
Jedina prednost besplatnog softvera u odnosu na licencirani je to što je besplatan. Ipak, postoje besplatni softveri koji mogu zamijeniti licencirane, naravno u zavisnosti od vaših potreba.
Prema procjenama, ilegalno skidanje softvera s interneta BiH godišnje košta 11 miliona eura i 1.400 radnih mjesta. Kako bi se tome stalo ukraj, inspekcijski nadzori su se počeli provoditi širom zemlje, a nakon što se utvrdi da određena kompanija koristi nelicencirani softver, ista ima rok od pet do sedam dana da softver kupi legalno, piše Oslobođenje.
Prema istraživanju Business Software Alliancea, po stopi ilegalnog korištenja softvera, regiju predvode Crna Gora s 83 posto i Albanija sa 77, a slijede ih BiH sa 66, te Hrvatska sa 53 posto.