Kada se dobre stvari dese dobrim ljudima

Ovogodišnji dobitnici višemilionskog iznosa na lotu iz Marylanda rade kao kolege u školi i planiraju da ostanu anonimni i žive skromno. Ovaj trio podijeliće trećinu rekordnog iznosa od $656 miliona. Ali nikada nećemo saznati ko su sretni dobitnici. Sebe nazivaju “Tri amigosa”, a svako od njih je uložio $20 za dobitnu srećku. Planiraju da uvedu male izmjene u svoje živote. Svako od njih dobiće po $35 miliona nakon što plate porez.

 

Srećni dobitnici, od kojih neki rade i po više poslova, imaju skromne snove za sada. Jedan od njih želi da putuje po Evropi s ruksakom na leđima, drugi se nada da će posjetiti Italiju, a treći štedi za školovanje svoje ćerke.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Proteklih godina, veliki broj srećnih dobitnika velikodušno su donirali dio osvojenog iznosa u humanitarne svrhe.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Allen i Violet Large iz grada Nova Scotia, Kanada, oboje sedamdesetogodišnjaci, uzeli su svoj ček na $11.2 miliona i sve podijelili, uglavnom bolnicama. “Ne može ti nedostajati ono što nikada nisi imao”, rekla je Violet tada. Dali su novac i svojim porodicama, ali su podijelili i crkvama, grobljima, lokalnoj vatrogasnoj stanici, bolnicama i mnogima drugima.

 

U državi Njujork, anonimni donator dao je svoju dobitnu srećku sa iznosom od $3 miliona crkvi True North Community Church u Port Jeffersonu, 2008. godine. Crkva je na taj način dobila sredstva za svoje humanitarne projekte, kao što je borba protiv trgovine ljudima u Jugoistočnoj Aziji.

 

Ray i Barbara Wragg iz Sheffielda, Engleska, osvojili su preko  $15 miliona 2000. godine i od tada su gotovo sve podijelili, uglavnom bolnici Weston Park Hospital u Sheffieldu i dječijoj bolnici Sheffield Children’s Hospital. Par je takođe poslao 50 ratnih veterana u Italiju 2004. godine na 60-godišnjicu bitke na Monte Cassino.

 

Sheelah Ryan je dugo bila jedna od najdarežljivijih dobitnica na lotu. Ona je osvojila $55.2 miliona 1988. godine na Floridi i provela sljedećih šest godina dijeleći novac, dok nije umrla od raka 1994. godine. Njena humanitarna organizacija, the Ryan Foundation, gradila je povoljne stambene zgrade, plaćala stanarinu samohranim majkama, pomagala siromašnoj djeci, čak je pomagala i napuštenim mačkama. Jednom je izjavila 1989. godine, “Mislim da je božja volja bila da pobijedim. Shvatila sam da mora postojati razlog što mi je dao novac, pa sam odlučila da dio toga dam starijim osobama i beskućnicima.”

30-godišnja neudata učiteljica iz Tajvana kupila je srećku 2005. godine, s namjerom da sav dobitak da u humanitarne svrhe. To je i uradila, dajući desetine miliona tajvanskih dolara za kulturne i obrazovne programe za siromašnu djecu.

 

Hilda Floyd iz države Idaho osvojila je $1 milion 2011. godine i podijelila 90% tog iznosa svojoj porodici, crkvi i humanitarnim organizacijama, kazavši da je odmah znala šta treba da učini sa novcem čim ga je osvojila.

 

Steve i Carolyn West, iz Oregona, 2006. godine, podijelili su $340 miliona sa članovima svoje porodice. Iako nisu oklijevali da potroše veliki iznos na sebe, oboje su otvorili i humanitarne fondacije i donirali milione lokalnim školama, porodičnim i hrišćanskim organizacijama.

 

Anonimni 23-godišnji službenik iz Tajvana osvojio je blizu $10 miliona i donirao gotovo $1 million raznim organizacijama za pomoć djeci.

 

Shaw McBride osvojio je $159 miliona u Džordžiji 2009. godine i objavio na pres konferenciji da novac samo kupuje materijalne stvari i da planira donirati sav dobitak siromašnima.

 

Preuzeto sa Time. Za BUKU prevela Milica Plavšić.

 

BUKA arhiva

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije