“Ostalo je još malo vremena i ovim putem apelujem na građane da iskoriste tu mogućnost i podnesu zahtjev za legalizaciju. Najproblematičnija tema su neriješeni imovinsko-pravni odnosi, suvlasnički i susjedski odnosi”, kazala je načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Administratvine službe Grada, Verica Kunić.
Ona je napomenula da postoje naznake iz resornog ministarstva da se izvrše određene izmjene i dopune Zakona o uređenju prostora i građenju, čime bi se lokalnim zajednicama dala mogućnost da produže rok za legalizaciju. Dodala je da je do sada podneseno oko 8.000 zahtjeva za legalizaciju, od čega je obrađeno oko 1.500. Prema procjenama, na području Banje Luke ima između 15 i 20 hiljada bespravno izgrađenih objekata.
Predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske, Dragoljub Davidović, rekao je da prema procjeni Ministarstva za prostorno uređenje, u Republici Srpskoj, postoji oko 80.000 bespravno izgrađenih objekata. On je dodao da to predstavlja veliki problem za RS, ali i za vlasnike tih objekata.
„Takve objekte, vlasnici ne mogu prodati, niti založiti pod hipoteku. Problemi su različiti, ali uglavnom su svi u vezi sa statusom zemljišta”, ističe Davidović.
Govoreći u ime Grada Banja Luka, on je rekao da kapacitetima koje posjeduje Grad Banja Luka – “možemo u potpunosti odgovoriti procesu legalizacije i u mogućnosti smo da legalizujemo sve objekte, ali dodatni problem nam stvara status zemljišta, a to nije u nadležnosti Grada, već Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove”.