Safikada u Sarajevu

Banjalučka opera „Safikada“ nije izvedena na 28. festivalu “Sarajevska zima”, koji je sinoć zatvoren, iako je organizator manifestacije najavio da će Sarajlije imati priliku vidjeti operu tokom trajanja ovog kulturnog događaja. A Ibrahim Spahić, direktor Sarajevske zime rekao je da ne vidi razlog za dizanje “prašine”, jer ovaj festival traje do 21. 12. ove godine.

Bez obzira na raniju najavu, organizator ove kulturne manifestacije do dana zatvaranja Sarajevske zime, nije uputio zvanični poziv za gostovanje banjalučkih umjetnika.

Iz Muzičko-scenske agencije “Arion” ukratko su nam objasnili kako je tekao dogovor za gostovanje opere Safikada na Sarajevskoj zimi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Unatoč zvaničnim i višekratno ponovljenim najavama direktora Festivala Sarajevska zima, gospodina Ibrahima Spahića, sarajevska publika nažalost nije vidjela operu Safikada na ovoj manifestaciji. U januaru je Direktor Festivala Sarajevska zima obavijestio štampane i elektronske medije u BiH o učešću – gostovanju banjalučke opere u Sarajevu dana 18. februara 2012. godine, da bi mi šest dana prije najavljenog gostovanja dobili e mail u kojem stoji kako je Festival ’Sarajevska zima’ saglasan  sa našim gostovanjem, a  bez potpisanog Ugovora koji ansamblu od 86 izvođača garantuje prevoz, smještaj, ishranu i minimalne dnevnice-honorare”, istakli su iz ove agencije.

Muharem Insanić, kompozitor opere i direktor Muzičko-scenske agencije “Arion”, kazao je da je u narednim kontaktima dogovorena promjena termina gostovanja, za 7. ili 14. april, a organizator sarajevskog festivala je naglasio da će im, čim se precizira datum nastupa u sarajevskom Narodnom pozorištu, poslati ugovor na potpisivanje. To obećanje dobili su 29. februara.

“Tek u srijedu, sedmog marta, dostavljena nam je kopija pisma koje je dan ranije upućeno Narodnom pozorištu Sarajevo, a u kojem se od te ustanove traži da Festival ‘Sarajevska zima’ izvijesti da li su pozorišni prostori slobodni za izvedbu ‘Safikade’ u aprilu. Iz svega prethodnog se zaključuje kako je organizator Festivala tek šestog marta, znači od januara, kada je gostovanje ‘Safikade’ službeno najavljeno za 18. februar, prvi put službeno kontaktirao sarajevsko Narodno pozorište. Ako su namjere organizatora ozbiljne – zašto je čekao dva mjeseca“, pitaju se iz Muzičko-scenske agencije “Arion”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Insanić je rekao da se ovakva gostovanja, pogotovo masovnog ansambla, u ozbiljnim aranžmanima, ugovaraju najmanje 30 dana uoči nastupa, kako bi se blagovremeno s izvođačima usaglasili termini nastupa.

Slavko Podgorelec koji potpisuje libreto ove opere rekao je da se nisu organizatori ove opere ‘nudili’ Sarajevskoj zimi, nego je direktor te manifestacije najavio njihovo gostovanje još u januaru.

“Valjda mu je trebalo da nesumnjivi interes sarajevske kulturne javnosti ’korisno’ upotrijebi za osobnu promociju. Organizator nas je gotovo svakodnevno kontaktirao telefonom – a onda je, na naše insistiranje, trag tih kontakata ostavljao u e-mailovima koji neosporno upućuju na sljedeće: naime, Sarajevska zima je, navodno, spremna ugostiti banjalučku operu, ali pod uslovom da Banjaluka snosi sve troškove, prevoz za 86 izvođača, smještaj, prehranu, dnevnice i minimalne honorare. Nakon toga je uslijedila ’igranka’ u stilu – ’vidjećemo šta se može učiniti’. Ako nas je organizator već ’najavio’, i to više puta, onda je osnovni red tu najavu potkrijepiti i zvaničnim pismenim pozivom odnosno prethodnim potpisivanjem ugovora. Najzad smo 7. marta spoznali da Organizator uopšte nije kontaktirao Narodno pozorište u Sarajevu za rezervaciju termina za probu-predstavu sve do šestog marta 2012. godine, što je u najmanju ruku neozbiljno”, rekao je za BUKU Podgorelec.

Premijera opere Safikada održana je krajem decembra prošle godine, pa smo Podgoreleca pitali kakvi su utisci poslije izvođenja ove opere.

“Kao jedan od autora opere, i hronični skeptik, bio sam oduševljen prijemom kod publike kako na praizvedbi, tako i naredne večeri na reprizi. Definitivno sam spoznao kako je banjalučka publika ’žedna’ muzičko-scenskih djela koja u klasičnom romantičarskom maniru afirmišu univerzalne vrijednosti – a najveća je upravo ljubav’”, kaže Podgorelec.

Dodao je da on i svi iz Muzičko-scenske agencije “Arion” čvrsto vjeruju u predstavljanje ’Safikade’ publici u Sarajevu, a da li će se to dogoditi u saradnji sa Gradom ili Kantonom Sarajevo svejedno je. Takođe je rekao da ih Sarajlije još od januara gotovo svakodnevno pitaju kada će ’Safikada’ doći u njihov grad.

“U januaru, opera ’Safikada’ je predstavljena muzičkim i opernim autoritetima u beogradskom Narodnom pozorištu i Beograđani su kazali – ’Kupljeno’. Realizaciju ovog gostovanja očekujemo za kraj maja ili početak juna ove godine. Biće to, ako sve bude kako očekujemo, zajednički projekt Narodnog pozorišta Republike Srpske (Banjaluka), Narodnog pozorišta u Beogradu i izvršnog producenta ’Safikade’, a to je Muzičko-scenska agencija Arion iz Banjaluke”, rekao je Podgorelec.

 

Ibrahim Spahić, direktor Sarajevske zime rekao zbog vremenskih
razloga opera Safikada nije mogla biti odigrana u februaru i da su zbog
tih okolnosti pomjerene i predstave iz Mostara, Dubrovnika, Podgorice i
Niša.

 

“Sarajevska zima, i ja lično, smo uvijek
podržavali projekat Safikada i ne vidim razlog zašto se ona ne bi
odigrala u Sarajevu u sklopu festivala koji traje do 21. decembra. Na
sajtu festivala vidite da u specijalnom programu stoji da će Safikada
biti odigrana kad se stvore uslovi za to. Prvi uslov je da Narodno
pozorište u Sarajevu bude slobodno, a to ćemo vjerovatno znati naredne sedmice. Prije
konkretnog datuma mi ne možemo sklapati i potpisivati ugovor za
izvođenje ovog, ili bilo kojeg drugog djela. Zbog toga ne vidim razlog
za nestrpljenje”, rekao je za BUKU Spahić.

 

Performansom ispred Narodnog pozorišta i interpretacijom sevdalinke Ibrice Jusića “Kad ja pođoh na Bentbašu”, u srijedu naveče, održana je ceremonija svečanog zatvaranja 28. Festivala Sarajevske zime.

Tom prilikom otvorena je i kocka, autora Adija Rifatbegovića, simbol i enigma ovogodišnjeg festivala, pod nazivom “Sarajevske vatre, kocke i krugovi”, koja prikazuje Sarajevo kao multikulturalan grad. Maketa kocke je u vrijeme trajanja festivala krila u sebi ono što grad predstavlja i čime se ponosi.

Ovogodišnji Festival je punih šest sedmica bio u žiži javnosti, kako sarajevske publike, tako i publike iz ostalih gradova, te turista koji su u ovom periodu posjetili glavni grad BiH. Nadamo se da će, Sarajlije imalti priliku vidjeti banjalučku operu rađenu prema jednoj od najprepoznatljivijih banjalučkih legendi koja govori o nesrećnoj djevojci Safikadi, koja se ubila zbog neostvarene ljubavi.

 

Više ovoj temi:

 

Šta je Banjaluci Safikada?
 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije