Oko 10.000 kamiona, taksi vozila, traktora i autobusa blokiraće puteve širom RS i bojkotovati sipanje goriva na pumpama u RS ukoliko najavljeni pregovori s Vladom RS o snižavanju cijena goriva ne urode plodom.
Najavio je ovo Vladimir Grbić, predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS, i dodao da prevoznici s nestrpljenjem očekuju naredni utorak i najavljeni sastanak s predsjednikom Vlade RS i predstavnicima resornih ministarstava kako bi postigli dogovor o mogućnosti subvencioniranja cijene goriva u RS.
“Naš osnovni zahtjev je da cijena goriva za prevoznike, taksiste i poljoprivrednike bude snižena na 2,20 KM i tražićemo od vlasti da obezbijedi neku vrstu subvencije za privredne kategorije kako bi cijena bila na ovom nivou”, rekao je Grbić.
On je naveo da su prevoznici izrevoltirani zbog posljednjeg skoka cijena goriva, do kojeg je došlo prošlog vikenda i dodao da će, ukoliko cijena nafte nastavi da skače, njihov posao izgubiti svaku ekonomsku opravdanost.
“Velikom broju prevoznika u trenutnim uslovima prijeti gašenje”, upozorava Grbić uz objašnjenje da trenutno posluju na ivici propasti, te da im od rada ne ostaje gotovo ništa.
Prema njegovim riječima, upravo zato su primorani da protestima insistiraju na snižavanju cijene goriva.
Do posljednjeg, petog u ovoj godini, skoka cijena naftnih derivata na pumpama u RS došlo je tokom proteklog vikenda.
Sada je na “Nestro” pumpama za litar super plusa potrebno izdvojiti 2,55 KM, bezolovnog benzina 95 2,45 KM, dizela euro četiri 2,48 KM, dok je cijena dizela euro pet 2,49 KM.
Grbić je objasnio da država u cijeni litra goriva svojim akcizama, porezima i putarinama učestvuje iznosom od 1,10 KM, te da je smanjenjem ovih stavki značajno moguće uticati na umanjenje cijene goriva.
Mihajlo Vidić, potpredsjednik Privredne komore RS, rekao je da će privrednici RS i proizvođači iz RS biti prisutni na sastanku o mogućnostima snižavanja cijena goriva naredne sedmice.
“Sada smo u situaciji da moramo čekati na to da država procijeni situaciju, te da se odluči na smanjenje akciza na gorivo i na taj način smanji priliv budžetskih sredstava”, rekao je Vidić i dodao da ipak vlasti u vremenu krize ovakve poteze smatraju veoma nepopularnom mjerom.
On je ocijenio da će snažan tempo rasta cijena naftnih derivate u RS i u narednom periodu značajno uticati na rast cijena svih proizvoda, te smanjenje domaće konkurentske sposobnosti.
Naftni distributeri RS rast cijene goriva pravdaju isključivo rastom rafinerijskih cijena nafte i divljanjem cijena sirove nafte na svjetskim tržištima.