Džombić je naveo da se u maju očekuje završetak izgradnje petlje Mahovljani, koja će povezivati autoput Banjaluka – Gradiška sa autoputem Banjaluka – Doboj, čija je izgradnja planirana.
“U pregovorima smo s Vladom Hrvatske o izgradnji mosta na Savi. Oni su ovu investiciju, u vrijednosti od 30 miliona eura, stavili u plan 2014. godine. Sada pregovoramo da Srpska svojim sredstvima realizuje ovu investiciju, a da se s njima dogovorimo o načinu otplate za 50 odsto sredstava”, rekao je Džombić za “Večernje novosti”.
Kada je riječ o investicijama u Republiku Srpsku, Džombić je naveo da je od 2005. do 2011. godine uloženo oko 1,5 milijardi eura, te da je najveći investitor bila Srbija sa više od 770 miliona eura, dok su značajna ulaganja imali Rusija više od 250 miliona eura, Slovenija više od 125 miliona eura i Austrija oko 120 miliona eura.
“Ovi podaci jasno govore o tome koliko smo oslonjeni na Srbiju i koliko je ona važna kao privredni i ekonomski partner. Potencijal za ekonomsku i privrednu saradnju je ogroman i prirodan. Zbog toga je jedan od prijedloga na drugoj zajedničkoj sjednici dvije vlade bio da se uradi studija komplementarnosti privreda Srpske i Srbije, kako bi naše ekonomsko povezivanje bilo još uspešnije i efikasnije”, rekao je Džombić.
Govoreći o energetskim potencijalima RS, Džombić je rekao da procijenjeni hidroenergetski potencijal vodotoka u Republici Srpskoj iznosi 10.000 gigavat-časova , od čega je neiskorišćeno skoro 70 odsto. On je dodao da je Republika Srpska “na pragu” izbora strateškog partnera za izgradnju HE Gornja Drina, koja sadrži četiri HE, a to su Buk bijela, Paunci, Sutjeska i Foča, ukupne vrijednosti 500 miliona eura.
Džombić je naveo da je Republika Srpska trajna kategorija koja ima perspektivu i razvoj i istrajaće na tom putu kao potpuno politički i ekonomski zrela i stabilna.
Kada je riječ o slučaju “Dobrovoljačka”, Džombić je rekao da ovaj slučaj nije završen za Vladu Republike Srpske, dodajući da će biti iskorišteni svi pravni mehanizmi kako bi zločin bio dokazan, dok će Srpska institirati na reformisanju Suda i Tužilaštva BiH.
Govoreći o slučaju “Borik”, Džombić je naveo da se opsežna i intenzivna istraga o pronalaženju oružja u dvorani “Borik” uoči proslave Dana Republike Srpske nastavlja kako bi ovaj slučaj bio vrlo brzo okončan. “U ovom trenutku je najbolje prepustiti nadležnim organima da vode postupak kako bi što prije bio riješen”, rekao je Džombić.
On je istakao da je nedavni sastanak članova Predsjedništva BiH i predsjednika Srbije Borisa Tadića i Hrvatske Ive Josipovića na Jahorini otvorio još jednu novu fazu saradnje u regionu.
“Ulazak Hrvatske u EU donijeće i nove obaveze, kako za BiH tako i za RS. Posebno su bitni zajednička borba protiv organizovanog kriminala i korupcije i pripreme za promjenu graničnog režima. Iz svega toga evidentan je i neizostavan napredak Republike Srpske kao entiteta u BiH”, rekao je Džombić.