Vozači u milionskim gubicima

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tim zakonom je propisano da će pravilnici biti usklađeni u roku od šest mjeseci od dana objavljivanja u “Službenom glasniku BiH”, što se do danas nije dogodilo, pa je kulminiralo nestrpljenje vlasnika oldtajmera, traktora i brojnih drugih vrsta vozila, koji tvrde da su oštećeni.

Sagovornici upućeni u ovu problematiku, pojašnjavaju da se procjenjuje da je u BiH oko 20.000 motocikala, tricikala, četvorocikala i lakih motocikala i da njihovi vlasnici godišnje gube oko 100 maraka po vozilu, jer ne mogu da ostvare pravo da svoje ljubimce registruju na period od šest mjeseci.

Zaključuje se da su njihovi godišnji gubici “teški” oko dva miliona KM, jer sada svoje ljubimce moraju da registruju na godinu dana, iako ih zimi, ali i dobar dio jeseni i proljeća, u zavisnosti od toga ima li snijega, ne koriste.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naši izvori dodaju da ova problematika glavobolje zadaje i vlasnicima oldtajmera, traktora, motokultivatora i teretnih vozila za prevoz pčela, koji ne mogu da ostvare pravo na trajnu registraciju, pa i tu “dolazi do štete od oko milion maraka”.

“Takođe, Pravilnik o osposobljavanju za vozače motornih vozila nije u skladu sa Zakonom o konkurenciji BiH, što uzrokuje izostanak konkurencije i slobodnog formiranja cijena obuke vozača. Zbog toga su samo građani RS na finansijskom gubitku od oko 1,2 miliona maraka, a kao dokaz možemo navesti činjenicu da je tokom 2010. godine u RS polaganju pristupilo 12.157 kandidata”, navode izvori “Nezavisnih”.

Naši sagovornici dodaju da su, osim vozača, na gubitku i građani koji steknu zvanje diplomiranog inženjera saobraćaja, jer ne mogu da pristupe polaganju za licencu ovlaštenog predavača teoretske nastave, koju bi izvodili pred kandidatima za vozače.

“Procjenjuje se da u BiH ima oko 60 inženjera saobraćaja i oni gube značajna novčana sredstva”, pojašnjavaju izvori “Nezavisnih”.

Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS, podsjeća da je zakonski rok usklađivanja spornih pravilnika istekao prije 13 mjeseci, što, prema njegovoj ocjeni, pokazuje da Ministarstvo komunikacija i transporta BiH ne poštuje Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH.

“Ovim protivzakonskim djelovanjem mnogi građani u BiH su oštećeni i ne mogu da ostvare prava koja su im omogućena zakonom”, ističe Jaćimović.

Inženjer saobraćaja iz Banjaluke, koji nas je zamolio da mu ne navodimo ime, ispričao je da je veliki hendikep činjenica da on i njegove kolege ne mogu da steknu pravo da predaju teoretsku nastavu budućim vozačima.

“Gotovo svi smo zainteresovani za to, ali zakoni nikako da se regulišu i zbog toga štetu trpe desetine inženjera saobraćaja u BiH”, požalio se on.

Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, naglasio je da poljoprivrednici negoduju jer svoje mašine ne mogu trajno da registruju.

“Mi nemamo ni novca ni vremena da traktore i slične mašine registrujemo svake godine”, istakao je Usorac.

U Ministarstvu komunikacija i prometa BiH su potvrdili da su negodovanja vozača opravdana, te tvrde da se na rješavanju ove problematike intenzivno radi.

“Sedam ljudi iz Ministarstva je prije dvije godine suspendirano od strane Tužiteljstva BiH, pa smo ‘preko noći’ ostali bez rukovodećih ljudi, te smo sve poslove preuzeli jedan kolega i ja, tako da neki od poslova kasne. Računajte da će aktivnosti u vezi s pravilnicima za koje nas pitate biti realizirane u narednih mjesec do dva”, obećao je Igor Pejić, vršilac dužnosti sekretara Ministarstva saobraćaja i veza BiH.

 

Štetu trpe:

Vlasnici motocikala, tricikala, četvorocikala i lakih motocikala, vozači oldtajmera, traktora, motokultivatora i vozila za prevoz pčela, građani koji se osposobljavaju za vozače i diplomirani inženjeri saobraćaja.

 

Tekst je preuzet iz Nezavisnih novina

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije