Problematičnih maloljetnika sve više u RS

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Statistički podaci ukazuju i na porast i širi dijapazon krivičnih djela koje u tom periodu, kako pojedinačno tako i u grupi, izvršavaju maloljetnici.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova RS, u 2010. godini svako deseto krivično djelo opšteg kriminaliteta počinio je maloljetnik.

“U 2010. godini prijavljeno je 7.347 počinilaca krivičnih djela opšteg kriminaliteta, od kojih su 705 maloljetne osobe ili svaki deseti prijavljeni počinilac. U 2009. godini takvih slučajeva je bilo 837, a godinu prije toga 783”, kaže Mirna Šoja, portparol MUP RS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Po njenim riječima, maloljetnici se najčešće pojavljuju kao izvršioci krivičnih djela protiv imovine.  Evidentan je veći broj maloljetničke populacije koja se nalazi u rizičnoj grupi, a najčešće su to djeca koja žive u nepovoljnim porodičnim, životnim i socijalnim uslovima.

“Ako im se ne ukaže odgovarajuća institucionalna pomoć i pažnja, postoji opasnost da odu u delinkventno ponašanje. Nedovoljno i neadekvatno djelovanje porodice, škole, socijalnih, zdravstvenih i drugih institucija i nevladinih organizacija, uz težak socijalni momenat i svu problematiku posljedica ratnog i poratnog perioda u BiH, najčešći su razlozi okretanja mladih ka različitom kriminogenom ponašanju u posljednje vrijeme”, objašnjava Šoja.

Prijedorski Centar za socijalni rad tokom 2011. godine učestvovao je u 142 postupka koja su vođena protiv maloljetnika. Od tog broja 51 prijava odnosila se na počinioce krivičnih djela, dok je 91 prijava podnesena zbog prekršaja koje su počinili maloljetnici.

“Ako se podaci uporede sa 2010. godinom, kada je bilo 109 postupaka protiv maloljetnika, može se zaključiti da je riječ o porastu maloljetničke delinkvencije na području Prijedora”, kaže Branka Jandrić-Vuković, vođa Tima za zaštitu djece i omladine sa poremećajem u ponašanju i maloljetničku delinkvenciju CSR Prijedor.

Po njenim riječima, zabrinjavajuće je što nisu stvoreni uslovi za izricanje i sprovođenje brojnih mjera i vaspitnih preporuka koje su predviđene zakonom.

“Upravo zbog toga nemamo nijednu izrečenu vaspitnu preporuku izvinjenja oštećenom ili naknade štete, društveno korisnog rada, redovnog pohađanja škole i slično, iako smo imali slučajeve u kojima bi upravo izricanje ovakvih mjera bila adekvatna sankcija maloljentiku”, navela je Jandrić-Vukovićeva.

Dragana Raković, pedagog u banjalučkoj Osnovnoj školi “Jovan Cvijić”, kaže da problematično ponašanje maloljetnika eskalira u osmom ili devetom razredu, ali se “klice” takvog ponašanja vide u najranijem uzrastu.

“Dešava se da kažnjavamo djecu za prestupe, a u stvari bi trebalo kažnjavati roditelje, jer korijen problema je u porodici. Često smo u situaciji da gasimo požar umjesto da preventivno djelujemo. Promjena i raspad porodica, te stalna borba za egzistenciju razlozi su zbog kojih se roditelji sve manje bave djecom. Kada njih pozovemo na odgovornost, onda oni pribjegavaju fizičkoj sili, a to nije dobar metod prevaspitavanja djece”, govori Rakovićeva.

Po njenim riječima, sve je više slučajeva agresivnog ponašanja, čak i kod djevojčica.

“Iako u školama uvijek postoje tri ili četiri ekstremna slučaja, sve je više maloljetnika sa problematičnim ponašanjem. U tom slučaju sa Centrom za socijalni rad pokušavamo uključiti porodicu i maloljetnike u rad dnevnih centara koji daju pozitivne pomake”, zaključuje ona.

U Dnevnom centru za maloljetnike, koji radi u okviru banjalučkog Centra za socijalni rad, trenutno boravi šest maloljetnika i četiri mlađa punoljetna lica.

“Trenutno, stanje na polju maloljetničkog prestupništva nije alarmantno”, kazao je Bojan Zec, socijalni radnik Dnevnog centra.

Inače, posljednji slučaj maloljetničke delinkvencije u Banjaluci dešava se ove sedmice, kada još nepoznati maloljetnik na biciklu presreće sugrađanke, napada ih i krade torbe.

Broj delinkvenata za deset godina

2001.   470      2006.   859

2002.   542      2007.   872

2003.   577      2008.   783

2004.   884      2009.   837

2005.   787      2010.   705

Napomena: Podaci MUP RS

Edukacija u školama

MUP RS od prošle školske 2010/2011. godine sprovodi Plan preventivnih aktivnosti na sprečavanju i suzbijanju maloljetničke delinkvencije u osnovnim i srednjim školama na području RS čiji je cilj da kroz predavanja o štetnosti narkotika, duvanskih proizvoda i alkohola, posljedicama vršnjačkog nasilja, opasnostima na Internetu i drugim temama, učenike edukuje i tako preventivno djeluje na njih.  U prošloj školskoj godini ova predavanja odslušalo je oko 25.000 učenika.

 

Tekst preuzet iz Nezavisnih novina

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije