Šta je njima Dobrovoljačka ulica?

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Tužilaštvo BiH donijelo je naredbu o obustavi istrage protiv Ejupa Ganića, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jovana Divjaka, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića, jer je utvrđeno da u radnjama osumnjičenih nisu sadržana obilježja krivičnog djela. Ovaj događaj ponovo je unio nemir u BiH i podijelio javnost na „naše i njihove“. Donosimo reakcije iz Republike Srpske i Federacije BiH zbog slučaja obustavljanja istrage u predmetu Dobrovoljačka ulica.

U prvim reakcijama iz Republike Srpske se optužuje Tužilaštvo BiH za “pristrasnost i procesuiranje samo Srba, a da se onemogućava da se sazna istina o stradanju pripadnika tog naroda”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ponovo su srpski političari pokrenuli i pitanje opstanka takvih pristrasnih pravosudnih institucija na nivou BiH pa je i u svojoj reakciji Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio kako Republika Srpska zbog odluke Tužilaštva BiH ne treba da sarađuje sa Sudom i Tužilaštvom BiH, bez obzira na međunarodnu zajednicu koja pokušava da očuva njihov autoritet, što nije moguće.

“Treba da prekinemo bilo kakav kontakt sa Tužilaštvom. Ovo je ključna i iritirajuća tačka. To je moje mišljenje i ja ću se konsultovati sa organima i drugim političkim faktorima u Republici Srpskoj. Mislim da Tužilaštvu BiH ne treba više da damo političku podršku niti saglasnost da rade na prostoru RS. To je moje mišljenje, vidjećemo šta će reći parlament i vlada”, rekao je Dodik.

Dodik je dodao i to da će se nastaviti boriti protiv tog monstruma, kako je nazvao Tužilaštvo BiH, koji gore postoji, kao jedinom mjestu za osudu isključivo samo pripadnika jednog naroda uz opasku da to što u Dobrovoljačkoj “nije poginuo niko od strane muslimana govori o tome da je sve bilo iscenirano na najvišem političkom nivou u samoj BiH“.

Član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović izjavio je da smo mjesecima pratili političku, medijsku i uličnu pripremu za sramnu odluku Tužilaštva BiH.

“Ipak smo se nadali da se neće usuditi da je donesu. Odluka stranog tužioca ima cilj da zaštiti zločince, da opravda zločin koji su svi stanovnici BiH stariji od 20 godina imali priliku uživo da vide na ekranima i koji ni za koga nije sporan osim za tog tužioca i grupu sarajevskih političara. Cilj ove odluke je i pokušaj amnestije političkog i vojnog vrha u Sarajevu za početak rata, međutim, siguran sam da to neće proći jer istina se ne može sakriti”  rekao je u svojoj reakciji Radmanović.

Za premijera Republike Srpske Aleksandra Džombića obustavljanjem istrage u predmetu “Dobrovoljačka” Tužilaštvo BiH je pokazalo da „apsolutno nema kredibilitet da se bavi ovim pitanjima“ te da je „ovoj slučaj samo potvrdio činjenicu da ovakvim radom zajedničke institucije ograničavaju perspektivu BiH kao države“.

Da će obustavljanje istrage u ovom slučaju imati „posljedice po stabilnost BiH“, smatra i predsjednik PDP-a Mladen Ivanić i dodavši kako bi to morali da znaju i međunarodni mentori Suda BiH, „ali nažalost oni to ne znaju“.

Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz naveo je kako ga ne iznenađuje odluka Tužilaštva BiH, ali da je iznenađen ukupnim odnosom svih relevantnih faktora u političkom životu RS kada je riječ o slučaju “Dobrovoljačka”. On je istovremeno najavio i reakciju Boračke organizacije prema političkim faktorima u RS.

Za zvaničnike u Sarajevu naređenje Tžilaštva o obustavljanju istrage po predmetu Doborovoljačka je očekivana stvar.

Ejup Ganić, za kojeg je u ovom predmetu Tužilaštvo BiH donijelo naredbu o obustavi istrage izjavio je da se od samog početka istrage očekivao ovaj rezultat jer je međunarodna zajednica bila faktor u Dobrovoljačkoj, te da su se svi dogovori vršili uz pomoć međunarodne zajednice”.

Ganić je utvrdio kako “Dobrovoljačka ostaje važan historijski datum za Bosnu i Hercegovinu i za Srbiju, a historičari će vjerovatno zaključiti da je to bio dan “D” kada je Bosna spašena, a što se tiče Srbije to je vjerovatno dan kada je propao projekt “velike Sbije”

“S druge strane mora se priznati da je Beograd uspio da u ovih 20 godina nametne međunarodnoj zajednici Dobrovoljačku kao projekt, na kojem su angažirani najviši i najkompetentniji tužioci iz međunarodne zajednice, od Haga pa do raznih međunarodnih tužilaštava, da istražuju Dobrovoljačku”, izjavio je Ejup Ganić.

Bivši član Predsjedništva RBiH Stjepan Kljujić ocijenio je u svojoj reakciji da je bilo za očekivati da Tužilaštvo BiH obustavi istragu u predmetu Ejup Ganić i drugi koja se odnosi na događaje u tadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu s početka maja 1992. godine.

“Nema dvojbe da je to očekivani rasplet, jer je Haški tribunal prije više godina donio konačnu odluku da nema potrebe za daljnjom istragom u tom slučaju, s obzirom na to da nije bilo ratnog zločina”, kazao je Kljujić u izjavi za agenciju Fena.

Kljujić je pak podsjetio da Beograd i dalje polaže pravo da provodi vlastite istrage, te da se i on nalazi na jednoj od “listi osumnjičenih”, a u vezi s čim i dalje ostaju Interpolove potjernice.

On je utvrdio da je apsurdna situacija svojevrsnog progona branilaca Bosne i Hercegovine posljedica inferironosti Bosne i Hercegovine u mnogim oblastima, a posebno na političkom planu.

“U svakom slučaju radi se o još jednom propalom pokušaju srpske politike da se izjednači žrtva i zločinac”, konstatirao je Kljujić.

Mirsad Tokača, direktor Informaciono dokumentacionog centra (IDC) u Sarajevu je kazao da je cilj istrage o zločinu u Dobrovoljačkoj ulici bio da se tadašnji politički vrh dovede u vezu s tim, navodeći da je to klasična manipulacija.

“Dobrovoljačku morate gledati kao paket. Bio je to vojni legitimni cilj, ali su se desili zločini, gdje su ljudi bili zarobljeni, maltretirani i mučeni. Tu je bilo pojedinačnih zločina ali osnova je da se neki pojedinci trebaju istražiti. Istraga je obustavljena protiv onih koji nisu krivi ali postoje sitne ribe i određeni zločini koji se moraju istražiti”, smatra Tokača.

Esad Hećimović, novinar sarajevskog Oslobođenja je još prije 11 dana napisao kako će naređenje o obustavljanju predmeta Dobrovoljačka ulica izazvati suprotstavljene reakcije.

“Ovakva odluka će, ustvari, radikalizovati i Srbe i Bošnjake. Na bošnjačkoj strani odluka o obustavi postupka protiv Ganića i ostalih biće doživljena kao još jedna važna pobjeda nad Srbijom i Republikom Srpskom. Na srpskoj već smo čuli najave da će “entitet suditi ako država neće”. Poslije onemogućavanja potpisivanja protokola o saradnji Tužilaštva za ratne zločine Srbije i Tužilaštva BiH, slučaj Dobrovoljačka mogao bi ponovo produbiti nepovjerenje i onemogućiti saradnju Srbije i BiH” napisao je Hećimović u svom tekstu o slučaju Dobrovoljačka ulica.

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije