Uručena Nobelova nagrada za mir

 

Tri žene koje su se borile protiv nepravde, diktature i seksualnog nasilja u Liberiji i Jemenu dobile su Nobelovu nagradu za mir na ceremoniji u norveškoj prijestonici Oslu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Liberijskoj predsjednici Elen Džonson Sirlif, njenoj zemljakinji Lejmah Gbovi i Jemenki Tavakol Karman uručene su nagrade u Gradskoj kući u Oslu.

Predsjedavajući Odbora za nagrade Torbjorn Jagland rekao je da ove tri žene predstavljaju borbu za ljudska prava, mir i jednakost žena, javlja AP.

Od 2004. godine nijedna žena ili osoba iz subsaharske Afrike nije dobila nagradu, kada je odbor uručio nagradu Vangari Mathai iz Kenije koja je angažovala siromašne žene da se bore protiv uništavanja šuma tako što će saditi drveće.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Uručivši Karman nagradu Odbor je priznao pokret Arapsko proljeće kao napore naroda za poboljšanja ljudskih prava.

Sirlif je izabrana za predsjednika Liberije 2005. godine, nakon čega je ponovo pobijedila na izborima u oktobru. Priznata je širom svijeta zbog pomaganja zemlje da se oporavi od krvavog građanskog rata.

Gbovi (39) dugo je vodila kampanju za poboljšanje ljudskih prava i protiv silovanja, a 2003. godine vodila je stotine demonstranara kroz Monroviju sa zahtjevom za razoružavanje boraca koji su zlostavljali žene, i nakon potpisivanja mirovnog sporazuma koji je trebao okončati 14-godišnji građanski rat.

Karman, novinarka i član islamske stranke Islah, prva je Arapkinja koja je dobila Nobelovu nagradu, a sa 32 godine starosti ona je najmlađa dobitnica nagrade za mir ikada.

Prošle godine nagrade za mir otišle su u ruke kineskog disidenta Liua Ksiaoboa. Na ceremoniji na njegovo mjesto je bilo predstavljeno praznom stolicom jer mu kineske vlasti nisu dozvolile da otputuje u Norvešku.

Ostale nagrade, iz medicine, hemije, fizike i književnosti, biće uručene u zasebnoj ceremoniji u Stokholmu.

Nobelove nagrade se uručuju od smrti Alfreda Nobela 1986. godine.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije