To znači da do bilo koje osobe na svetu možete doći preko ne više od pet kontakata, to jest ukupno šest koraka ( lanac – vi, vaši kontakti, njihovi kontakti, kontakti njihovih kontakata…).
Stenli Miligram je 60-ih godina prošlog veka testirao ovu teoriju na 296 dobrovoljaca i pokazao da je stepen razdvajanja, odnosno prosečan broj osoba u lancu 5,2 (prosečno 6 koraka).
Sada je Facebook u saradnji sa Univerzitetom u Milanu izvršio istraživanje koje je obuhvatilo bazu od 712 miliona aktivnih Facebook korisnika i 69 milijardi veza među njima.
Ono je pokazalo da među 9,6 posto uparenih korisnika postoji 5 stepeni razdvajanja, 92 posto korisnika povezuje 4 stepena, a prosečni stepen razdvajanja iznosi 4,74. Pre tri godine, taj broj iznosio 5,28.
Zaključak koji Facebook iz ovoga izvodi – društvene mreže zbližavaju ljude.
“Pokazali smo da, kako je Facebook rastao, pa predstavlja još veći deo globalne populacije, postaje povezaniji. U godinama koje dolaze, radujemo se što ćemo nastaviti da otkrivano društvene trendove i pomognemo ljudima da razumeju kako svet postaje povezaniji”, rečeno je u zvaničnom saopštenju.
Ukoliko se povezuju kontakti unutar pojedinih država, broj koraka se smanjuje, pa je tako u Americi, Švedskoj ili Italiji, između dve osobe samo tri stepena razdvajanja, pokazala je ova studija.