Ovu informaciju je potvrdilo i Ministarstvo saobraćaja i veza u Vladi RS.
Resorni ministar u Vladi RS Nedeljko Čubrilović rekao je, a kako prenosi Euroblic, da nema dovoljno novca za subvencionisanje linije Banjaluka-Ljubljana.
On je rekao da je linija funkcionisala godinu i tri mjeseca kako bi se pokazala njena rentabilnost. Međutim, po letu u avionu od 48 sjedišta bilo je u prosjeku svega pet putnika u jednom pravcu.
Napominjemo da je sredinom januara ove godine i aviokompanija BH Airlines ukinula letove na liniji Banjaluka – Frankfurt, zbog malog broja putnika.
Informaciju o ukidanju linije Banjaluka-Ljubljana odbio je komentarisati prvi čovjek kompanije Aerodromi RS Zoran Okilj sve dok ne pristigne zvanična odluka Vlade RS o ukidanju ove linije.
Pokazuje se kako su prihodi od svih letova na banjalučkom aerodromu zanemarivi i daleko ispod iznosa potrebnog za funkcionisanje jednog aerodroma. Pokazatelji o broju putnika i letova sa banjalučkog aerodroma su takođe netačni. To su većinom premijerski letovi odnosno letovi aviona Vlade RS koji prevozi delegacije RS – premijera , članove Vlade ili Predsjednika RS. Brojevi realnog putničkog saobraćaja su veoma niski. Da bi se održavao privid uspješne realizacije Projekta zvanog Aviomreža RS potrebno je da Vlada RS subvencioniše letove sa jedinog aerodroma u RS.
Tako je a prema informacijama Ministarstva saobraćaja i veza RS, iz budžeta RS svakog mjeseca plaćano 120.000 maraka za subvencionisanje linije Banjaluka – Ljubljana, što je više od 1,4 miliona KM godišnje.
Poreski obveznici Republike Srpske u ovoj godini izdvojiće za “Skaj Srpsku” ukupno 730.000 KM kroz subvencije i grant iz budžeta RS.
“Mi smo potrošili ogromne novce na subvencionisanje praznih aviona za Ljubljanu, Salzburg, a da zauzvrat nismo dobili ništa. Realno se postavlja pitanje odgovornosti ključnih ljudi, ne samo u banjalučkom aerodromu već i u Skaj Srpskoj” rekao je za BUKU Siniša Vukelić, urednik portala capital.ba
Podsjetimo da je BUKA već pisala o problemima finansiranja banjalučkog aerodroma ali i subvencijama nerentabilnih aviolinija a kroz prizmu tada usvojenog izvještaja Vlade RS o poslovanju jedinog aerodroma u RS.
Tada je Vlada RS i sama potvrdila kako aerodromu nedostaju sredstva za nabavku mlaznog goriva, sredstava za spasilačko-vatrogasnu službu, a nema novca ni za obezbjeđenje pogonskog goriva za tehnička sredstva za letove, isplatu ugovorenih obaveza, kao ni za redovno podmirenje plata, doprinosa i poreza za zaposlene te ukoliko se ne obezbijedi neophodan novac ili način sufinansiranja, kompanija Aerodromi RS biće primorana da prestane sa radom, jer neće moći da obezbijedi funkcionisanje sistema kojim se obezbjeđuje međunarodni saobraćaj, a čime će se dovesti u pitanje postojanje i ostalih vazduhoplovnih subjekata u RS.
Pa ipak na istoj sjedinici kada je usvojen izvještaj o stanju u kompaniji, Vlada RS donosi i odluku o finansijskoj pomoći od 600 hiljada KM.
Iz Ministarstva saobraćaja ranije je rečeno kako je jedina mogućnost da se pomogne Skaju Srpske i banjalučkom aerodromu subvencija iz budžeta. Drugog načina nema.