Zakon o državnoj pomoći je važan za integracije

 

Bosna i Hercegovina još nije usvojila jedan od najvažnijih zakona koji je uslov da bi zemlja ostvarila napredak u procesu integrisanja u Evropsku uniju – Zakon o državnoj pomoći. Siguran sam da ste čuli kako razni evropski zvaničnici ponavljaju da je usvajanje ovog zakona jedan od uslova za podnošenje kredibilnog zahtjeva Bosne i Hercegovine za buduće članstvo u EU. Možda svima nije sasvim jasno zašto to rade.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Državna pomoć je sredstvo kojem vlade često pribjegavaju radi uticanja na ekonomsku politiku. Međutim, direktna finansijska podrška ili indirektna pomoć poslovnim subjektima, preduzećima, fabrikama i preduzetnicima nosi rizik da će stavljanje nekih preduzeća u povoljniji položaj u odnosu na ostala, prije svega onih koja posluju u istom sektoru, dovesti do narušavanja tržišne ekonomije. Time se čak može dati dominantna uloga na tržištu samo jednom preduzeću ili proizvođaču, a krajnja posljedica ovoga bila bi povećanje cijena roba i usluga, koje bi na kraju platiti potrošači.

Ponekad se državna pomoć koristi da bi se neefikasna preduzeća zadržala na tržištu. Ovo ne doprinosi ekonomskom rastu i konkurentnosti zemlje u globalnom okruženju u kojem danas živimo i radimo.

EU je uvela jasna pravila i uslove za dodjelu državne pomoći. Evropska komisija prati države članice u tom pogledu i na taj način obezbjeđuje pravične tržišne uslove u okviru EU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U slučaju Bosne i Hercegovine, bitno je naglasiti da se Zakon o državnoj pomoći neće primjenjivati u određenim oblastima kao što su: poljoprivreda, javna infrastruktura, istraživački rad i razvoj. Jednako bitno je i to da zakonom moraju biti obuhvaćene i “posebne potrebe u pogledu ekonomskog razvoja”.

Potpisavši 2008. godine Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, Bosna i Hercegovina se obavezala da će provesti propise Evropske unije koji se odnose na državnu pomoć. Pošto zemlja još nije članica EU, Evropska komisija ne može obezbijediti obavezan nadzor u Bosni i Hercegovini te je u tu svrhu potrebno formirati posebno tijelo, za šta je rok istekao 1. jula 2010, odnosno prije godinu i po. Bosna i Hercegovina je prihvatila ovu obavezu, a zauzvrat je EU “asimetrično” otvorila svoje tržište za gotovo sve proizvode porijeklom iz Bosne i Hercegovine, posebno industrijske proizvode.

Zakon o državnoj pomoći, koji se trenutno nalazi pred Parlamentarnom skupštinom, izrađen je u tijesnoj saradnji državnih i entitetskih vlasti i Evropske komisije. Zakoni ove vrste postoje i u svim susjednim zemljama. Zakon je u potpunosti usaglašen sa propisima EU i odobrila ga je Evropska komisija. Kao takav, ovaj zakon Bosni i Hercegovini donosi neophodna pravila i uslove za preuzimanje propisa Evropske unije o državnoj pomoći i formiranje potrebnog tijela – Savjeta za državnu pomoć.

Zakon koji je upućen Parlamentu uređuje mehanizam konsultovanja i učešća entiteta i distrikta Brčko u Savjetu za državnu pomoć. Na taj način, odluke Savjeta za državnu pomoć odraziće njihove ekonomske interese, uz poštovanje ustavnog okvira zemlje. Ovo je model koji se takođe primjenjuje u nekim državama članicama EU.

Želio bih da snažno podstaknem članove Parlamentarne skupštine BiH i druge relevantne organe vlasti da sve navedeno uzmu u obzir kada budu razmatrali ovaj zakon. Usvajanje Zakona o državnoj pomoći koji je u skladu sa EU propisima je i dalje jedan od ključnih prioriteta da bi Bosna i Hercegovina napredovala na putu ka Evropskoj uniji. Takođe sam uvjeren da će usvajanje ovog zakona i primjena EU standarda u tom smislu znatno pomoći Bosni i Hercegovini u procesu ekonomskih reformi.

Usvajanje ovog zakona bi i na bitan način potvrdilo spremnost Bosne i Hercegovine da ispoštuje međunarodne obaveze koje je preuzela prema Evropskoj uniji. U isto vrijeme, Zakon o državnoj pomoći će biti i veliki test za političke lidere i parlamentarce da iskažu svoju opredijeljenost za program Evropske unije.

 

Tekst preuzet iz Oslobođenja

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije