Uvođenje diferenciranih stopa PDV-a je kompleksno

Nemoguće je u cjelosti kvantifikovati efekte zbog problema u prikuljanju svih potrebnih podataka, a nemoguće je i percepirati cjenovne politike obveznika u situaciji kada se istovremeno dešava smanjenje stopa na određene artikle i povećanje standardne stope na sva ostala dobra i usluge.

Kao razlozi složenosti navode se i nemogućnost da se izvrše procjene svih “sivih zona” kod razgraničenja dobara koja bi bila pod povlaštenim poreskim tretmanom u odnosu na ostala dobra, kao i nemogućnost procjene eventualnih poreskih prevara do koje bi uvođenje diferencirane stope PDV-a zasigurno dovelo.

U analizi je nužno sagledati pravni, informaciono-tehnološki, operativni i budžetski aspekt priprema za uvođenjem diferenciranih stopa, kao i dinamiku izmjene pravne regulative koja uključuje značajan broj institucija.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Prilikom kvantifikacije fiskalnih gubitaka veliki izazov bio bi i utvrđivanje potrošnje koja će biti oporezovana nižom stopom PDV-a, što je i ključna pretpostavka za računanje više stope PDV-a pod uslovom da se uvođenjem diferenciranih stopa želi zadržati isti nivo prihoda od PDV-a.

Razlog za to je oskudnost podataka iz statistike nacionalnih računa, ograničenost statistike potrošnje koju pripremaju statističke agencije i strukture baze podataka UIO.

Dinamička procjena gubitaka zahtjeva primjenu makroekonomskih projekcija za naredni trogodišnji period, uključivanje aproksimacije ponašanja trgovaca prilikom promjene PDV-a i procjenu potencijalnih gubitaka usljed prevara.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije