Privrednici trpe veliku štetu zbog ŽRS

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Prije svega, ovo predstavlja veliki problem za rudnik `Arcelor Mital` iz Prijedora, ali takođe i za domaće proizvođače kojima sirovina stiže željizničkim transportom kao što je, na primjer, `Celeks` Banjaluka”, istakla je Ristić.

Ona je ocijenila da je šteta daleko veća od one koja se vidi u ovom trenutku, dodajući da ovdje dolazi u pitanje ugroženost poslovnih odnosa uopšte.

“Ako preduzeća iz RS-a ne budu blagovremeno snabdijevala svoje kupce, oni mogu i da odustanu od tih proizvoda”, rekla je Ristićeva, dodajući da situacija u vezi sa štrajkom  ŽRS ukazuje na ozbiljnost cijele situacije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ona kaže da se treba insistirati na tome da preduzećima koja obavljaju javnu djelatnost zakonski budu regulisani minimumi procesa proizvodnje.

Ristić nije željela ulaziti u to kako treba rješavati pojedinačna prava u slučaju mašinovođa, ali je ocijenila da nije prihvatljivo da zbog toga trpi privreda RS.

“Ovo je generalno loša poruka za potencijalne investitore koji trebaju ulagati ovdje, jer govori o neuređenom sistemu”, rekla je Ristić.

Zahtjevi 230 mašinovođa i pomoćnika mašinovođa ŽRS, koji su od ponedjeljka, 10. oktobra, od 18.00 sati zaustavili vozove, odnose se na isplatu razlike u zaostatku dodatka na platu, koji se u stručnoj terminologiji naziva “kilometar”, kao i dalju isplatu kilometra po ranije utvrđenoj cijeni od 2,4 KM.

Generalni menadžer rudnika Arcelor Mittal Prijedor Murari Mukherjee ukazao je da je ta kompanija morala danas da zustavi proizvodnju, a da su gubici ogromni, otpilike 8.000 tona materijala u vidu transporta željezne rude.

Finansijski su u gubitku 160.000 eura dnevno samo u tom prijedorskom preduzeću, dok je direktan gubitak ŽRS-a 40.000 eura dnevno, a štetu trpe i partneri Mittala, čiji se gubici procjenjuju dnevno na oko 25.000 eura.

“Naši depoi željezne rude su puni i trebat će nam minimalno pet dana da bismo se oporavili i ponovo pokreuli proizvodnju”, rekao je Mukherjee i naglasio da su indirektni troškovi “enormni”, jer je sedam dana  zaustavljanja trasporta Željeznicama RS-a bilo bez bilo ikakve najave ili upozorenja od  nadležnih.

On je naglasio da štete trpi i Arcelor Mittal Zenica, jer nisu u mogućnosti da tom preduzeću dostave potrebnu sirovinu za zimski režim rada, a zaustavljena je i njihova jedinica za proizvodnju koksa, koja također trpi velike gubitke.

I direktor preduzeća HPB Celex Predrag Zgonjanin izrazio je nezadovoljstvo i odnosom nadležnih koji su trebali da nađu rješenje još 10.oktobra kada su mašinovođe ŽRS-a obustavile rad, ističući da su 12.oktobra o tome upoznali resorno ministarstvo u Vladi RS-a, ali do danas nisu dobili odgovor.

O problemima u koje su dovedeni sutra će upoznati i premijera RS-a.

Zgonjanin je izrazio sumnju da iza svega što se dešava u ŽRS-u stoje neki drugi, politički problemi, oko određenih poslova u tom javnom preduzeću, a zbog svega trpi privreda, jer je Celex bez sirovina neophodnih za proizvodnju, te nisu u mogućnosti da izvezu svoje proizvode.

“Mi ćemo morati zbog toga platiti ‘penale’ i vjerujem da postoji volja svih da se riješi problem štrajka u ŽRS-u i pozivamo odgovorne da preuzmu sve da se ova situacija što prije riješi”, kazao je Zgonjanin.

Koliko trpi i Krajina Petrol na današnjoj zajedničkoj pres-konferenciji u Banjoj Luci govorio je i direktor tog preduzeća Milovan Bajić, a predstavnici ovih privrednih subjekata upozorili su vlast i ŽRS da je sedam dana obustave rada predugo i da je pitanje kako će se ove firme oporaviti, jer ih dalja obustava rada dovodi u još težu situaciju i ugrožava sve što su do sada radili.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije