U intervjuu za “Danas” Kacin kaže da je bez tog poteza nema primene dogovora o carinskim pečatima.
Ukoliko bi izostala primena postignutih sporazuma, Kacin smatra da sadašnja politika Vlade Srbije bila potpuno diskreditovana u očima većine država članica EU, kao i u očima građana.
Kako kaže, preporuka Evropske komisije nije dovoljna da Srbija stekne status kandidata. Potrebno je da Savet EU tu preporuku usvoji, što će se u decembru desiti ako Srbija uradi dovoljno da ubedi države članice u ispravnost takve odluke.
“U mišljenju EK stoji da se očekuje da se dijalog sa Prištinom što pre obnovi, kao i da se primene do sada postignuti sporazumi” , navodi Kacin.
Kacin navodi da inperativ srpskih lidera treba da bude izlazak iz krize, a ne konforntacija sa državama članicama EU.
“Dezinformacije koje su se širile u beogradskim medijima u vezi s incidentom na Jarinju, krajem septembra, ostavile su izuzetno loš utisak kod država s vojnicima u sastavu Kfora, uključujući Nemačku, čiji su vojnici bili i ranjeni. Građani Srbije već dugo trpe posledice sporog tempa evropskih integracija Srbije” ističe Kacin.
“Zato mislim da odbacivanje evropskih integracija nije opcija ni za sadašnju vladajuću koaliciju, ni za većinu opozicionih partija. Niko normalan ne bi želeo da se vrati u izolaciju i ekonomsko propadanje devedesetih” dodaje on.
Kacin objašnjava da Nemačka, koja je prirodno nosilac evropskih integracija, unutar i van Unije, želi stabilizaciju regiona u skorijoj budućnosti.
Iz tih razloga Kacin smatra da Berlin jasno insistira da se priče o podeli Kosova zauvek napuste.
Upravo zato je, navodi Kacin, Angela Merkel i insistirala na uklanjanju takozvanih paralelnih institucija, jer one svedoče o mogućoj pretenziji Srbije na sever Kosova, iako to nikada nije bila zvanična politika Beograda.
“U tom smislu, Nemačka samo formuliše i insistira na onome što je u najmanju ruku stav 22 članice EU koje priznaju nezavisnost Kosova” ističe Kacin.