Tajvan odbacio ujedinjenje s Kinom

– Mi smo za status kvo ‘bez ujedinjenja, bez nezavisnosti i bez primene sile – izjavio je predsednik Tajvana povodom obeležavanja stogodišnjice kineske revolucije koja je počela 10. oktobra 1911. godine, kada je svrgnuta carska vlast.

Status kvo je “u velikoj meri smanjio tenzije i na jednoj i na drugoj strani i dobio podršku međunarodne zajednice”, rekao je Ma Jing-džeu na komemoraciji u Tajpeju.
Kineski predsednik Hu Đintao pozvao je juče na ujedinjenje Kine i Tajvana na obeležavanju stogodišnjice od kineske revolucije.

Obraćajući se najvišim zvaničnicima kineske komunističke partije, među kojima je bio i bivši predsednik Djijang Cemin, Hu je odbacio mogućnost da Kina prizna nezavisnost Tajvana.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– U najvećem i osnovnom interesu kineskog naroda, a i naših sunarodnika sa Tajvana bilo bi ponovno ujedinjenje (Kine i Tajvana) na miran način – rekao je kineski predsednik, dodajući da Kina “mora da pojača svoje protivljenje nezavisnosti Tajvana”, ali i da “ojača saradnju i razmenu medju sunarodnicima s obe strane”.

Tajvan je de fakto stekao nezavisnost nakon okončanja gradjanskog rata 1949. godine, ali Peking to ne priznaje i smatra to ostrvom odmetnutim delom svoje teritorije.

Nakon izbora predsednika Ma Jing-džeua 2008. godine koji je pristalica jačanja veza s Kinom, odnosi Peking i Tajpeja su ipak bolji nego ikada do sada.

Kina je glavni trgovinski partner Tajvana i prva destinacija tajvanskih investitora.
Kina bez mnogo pompe obeležava narodnu pobunu iz 1911. u kojoj je svgnuta sa vlasti dinastiju Djing i okončalo Kinesko carstvo staro više hiljada godina.

Međutim, već krajem 1920-ih godina došlo je do sukoba između Kuomintanga (Nacionalne partije kineskog naroda) i novoformirane (1921) Komunističke partije.
Izbio je građanski rat koji se završio 1949. godine pobedom komunista, i bežanjem pristalica Kuomintanga na Tajvan.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije