“Treba da bude jasno da, ukoliko neke zemlje zapadnog Balkana ne budu ispunjavala svoje obaveze i na odgovarajući način i brzo ne odgovore na zabrinutost evropskog bloka po pitanju povećanja broja neosnovanih zahtjeva za azil, moguće je da će biti ugrožen uspjeh uspostavljanja bezviznog režima”, rekao je Mikele Cherkone, portparol komesara EU za unutrašnja pitanja Sesilije Malmstrom.
On je rekao da je Malmstromova 20. septembra poslala pismo ministrima unutrašnjih poslova BiH, Srbije, Albanije, Crne Gore i Makedonije, u kojem je od njih zatražila da obavijeste Evropsku komisiju o praktičnim mjerama koje su preduzeli za rješavanje pitanja povećanog broja azilanata u zemlje EU.
Ona je izrazila nadu da će sadašnja situacija biti riješena na adekvatan način i bez odlaganja i pozvala na punu podršku i uključenost zemalja zapadnog Balkana kako bi se izbjegao negativan razvoj događaja, čime bi bio ugrožen, inače, uspješan proces.
Cherkone je potvrdio da Brisel pažljivo prati problem porasta azilanata iz BiH od uvođenja bezbiznog režima u novembru 2010, navodeći da je taj problem naročito izražen u Njemačkoj, Belgiji, Švedskoj i Luksemburgu.
On je ponovio da je uspostavljanje bezviznog režima jedan od najvećih uspjeha u evropskoj integraciji zapadnog Balkana i da je Malstromova lično za podršku procesu ukidanja viza.
“Ona je zbog toga izrazila veliku zabrinutost zbog povećanja neosnovanih zahtjeva za azil u EU, koje su predali državljani BiH i drugih država zapadnog Balkana”, rekao je on.
Cherkone je dodao da je predstojeći Forum ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa EU – Zapadni Balkan u Ohridu 3. i 4. oktobra pružiti šansu za razgovore o ovom pitanju.
Svi pokušaji građana BiH da zatraže azil u zemljama Evropske unije unaprijed su osuđeni na neuspjeh, istaknuto je iz Ministarstva bezbjednosti BiH.
Zbog povećanog broja građana BiH koji u zemljama EU traže azil Ministarstvo bezbjednosti BiH upozorilo je da su time prekršene odredbe koje je BiH prihvatila prilikom stupanja na snagu bezviznog režima.
Istaknuto je da građani BiH ni po kojem osnovu ne mogu dobiti azil u zemljama EU.
“Primamljive i lažne ponude pojedinaca i organizacija za organizovanjem putovanja i dobijanje azila u zemljama Evropske unije su samo kriminalna aktivnost kroz koju neki žele ostvariti nezakonitu zaradu. Građani koji prihvate takve ponude na kraju će samo pretrpjeti štetu i biti izloženi kaznenim mjerama Evropske unije i zabranama ponovnog ulaska na duži period”, saopšteno je iz Ministarstva bezbjednosti BiH.