“EU u ovom trenutku ne razmišlja o ukidanju bezviznog režima. Postoji monitoring mehanizam i ako broj i dalje bude alarmantan, ne samo u Belgiji, nego možda i u nekoj drugoj zemlji, onda će prvo doći eksperti i razmijeniti informacije i pomoći vlastima BiH”, rekla je Fajon, pišu Nezavisne novine.
Naime, još prošle sedmice su se pojavile informacije iz Evropske komisije da se u proteklom periodu povećao broj azilanata iz BiH u Belgiji, a vlasti BiH su tvrdile da se možda barem u dijelu slučajeva radi o ljudima koji nemaju državljanstvo BiH, ali se predstavljaju da ga imaju.
Iz Ambasade Kraljevine Belgije u BiH je jučer saopšteno da je alarmantno povećanje broja osoba koje dolaze iz BiH u Belgiju, tražeći azil, zabrinjavajući i ozbiljan problem. Kako ističu, u posljednjim sedmicama došlo je do oštrog povećanja zahtjeva bh. građana za azil u Belgiji konkretno iz Modriče, Odžaka i Gradačca, kao i iz Brčko distrikta.
Fajono je dodala da je važno da, ako bude utvrđeno da su to državljani BiH, BiH preduzme korake u smislu readmisije, odnosno povratka tih ljudi u BiH nakon što im azil bude odbijen.
“Prvi izvještaj u prvoj polovini godine je bio jako pozitivan za BiH u smislu da građani poštuju uslove bezviznog režima i nadam se da će taj broj azilanata nakon svih informacija u medijima biti smanjen”, rekla je ona.
Liberalizacija viznog režima za građane Bosne i Hercegovine nije ugrožena. Podaci o broju azilanata, koji su evidentirani u državama Evropske unije iz BiH, nisu zabrinjavajući da bi se donijela eventualna odluka o ukidanju bezviznog režima bh. državljanima.
Ovo je u četvrtak ustvrdio zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetović.