Benjamin Netanjahu, premijer Izraela, izjavio je u televizijskom obraćanju naciji da je njegova zemlja, bez obzira na poslednje događaje, posvećena sprovođenju mirovnog sporazuma iz 1979. kojim su okončani višedecenijski sukobi dve strane i Egipat potom postepeno postao prvi partner Izraela u arapskom svetu. U međuvremenu je poverenje između Kaira i Tel Aviva toliko naraslo da su izraelske vlasti 2005. prilikom povlačenja trupa iz pojasa Gaze odlučile da Mubarakovim vojnicima prepuste kontrolu nad jugozapadnom granicom Gaze.
Relativno skladni i ponekad skoro saveznički odnosi koje je Mubarak gajio sa izraelskim premijerima počeli su da blede kako je njemu vlast počela da se ljulja nakon masovnih sukoba demonstranata i egipatskih snaga bezbednosti u januaru ove godine. Sa jačanjem islamističkog pokreta „Muslimanska braća“ među Egipćanima postalo je jasno da bi posle svrgavanja Mubaraka u zemlji mogli da ojačaju isti oni elementi koji su 1981. ubili predsednika Anvara Sadata, upravo zbog njegove saradnje sa Izraelom. Prema tvrdnji Netanjahua, u Egiptu, pored onih koji sada cepaju i pale zastavu Izraela i upadaju u njegovu ambasadu, i dalje ima onih koji su za mir i u tom kontekstu je spomenuo sadašnje egipatske vlasti.
Suđenje napadačima na ambasadu
Egipat je saopštio da će one koji su izazvali ili koji su učestvovali u napadu na izraelsku ambasadu u Kairu izvesti po hitnom postupku pred sud nadležan za državnu bezbednost. Osama Hasan Hejkal, egipatski ministar informisanja, saopštio je da će Egipat „preduzeti legalne akcije da ih prebaci u pritvor, a oni za koje se dokaže da su umešani, da su izazvali ili da su učestvovali u događajima, biće izvedeni pred sud“. Najmanje četiri osobe su poginule, a više od 1.000 je povređeno tokom uličnih okršaja između egipatskih snaga bezbednosti i demonstranata koji su upali u izraelsku ambasadu u Kairu.
Netanjahuovi komentari su usledili nedugo nakon što je ambasador Levanon sa 80 članova osoblja i njihovim porodicama morao da bude na brzinu evakuisan posle napada demonstranata na zgradu ambasade. Uprkos tome što je tokom opsade ambasade izbegnut linč Izraelaca, napetost između dve zemlje neće biti moguće tako brzo otkloniti. Izrael će očigledno morati da promeni kurs politike prema Egiptu, jer se Mubarakovo vreme neće vratiti.