Nema ukidanja institucija na sjeveru kosova

“Srbija neće napustiti svoj narod na Kosovu i Metohiji, a neće odustati ni od evrointegracija. Ako ćemo mi u srpskoj ili evropskoj političkoj javnosti dobiti zahtev da se Srbija opredeli, moj odgovor će biti da Srbija neće odustati ni od jednog svog legitimnog interesa”, rekao je Tadić.

On je naglasio da od svoje politike očuvanja nacionalnih interesa na Kosovu i Metohiji i vođenja Srbije ka EU neće odustati, jer je za tu politiku dva puta dobio podršku građana Srbije. Predsjednik Srbije je uvjeren da je moguće obezbijediti zadovoljenje oba strateška interesa Srbije: da brine o svojim legitimnim interesima na Kosovu i Metohiji i da postane članica EU.

“Da li ćemo dobiti status kandidata i datum za pregovore – to samo jednim delom zavisi od nas. Јa sam uveren da će Srbija ispuniti svaki uslov koji je u skladu sa kopenhaškim kriterijumima, a da li će EU ispuniti svoj deo posla to ćemo da vidimo – to zavisi od EU”, rekao je Tadić za beogradske medije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

On je poručio da jedan od uslova da Srbija dobije status kandidata, koji je njemačka kancelarka Angela Merkel saopštila tokom posjete Beogradu – ukidanje takozvanih paralelnih institucija na sjeveru Kosova, za Srbiju nije prihvatljiv iz više razloga.

Prvi razlog je to što se ne radi o paralelnim, već o jedinim institucijama na sjeveru Kosova i Metohije i što bi njihovim ukidanjem nastao politički i egzistencijalni vakuum na sjeveru pokrajine. Drugi je taj što je riječ o legitimnim institucijama čiji su predstavnici izabrani na demokratski način na izborima.

Treći razlog je to što nije riječ samo o političkim institucijama, već o institucijama u zdravstvu, prosvjeti, komunalnim službama, koje su važne za egzistenciju svakog čovjeka na sjeveru Kosova i Metohije.

“Nije utemeljen ni argument da institucije na sjeveru pokrajine treba ukinuti zato što na tom dijelu Kosova i Metohije vlada kriminal, jer su razmjere kriminala na ostatku Kosova neuporedivo veće”, naglasio je Tadić.

Predsjednik Srbije rekao je da je, uprkos teškim porukama koje je Merkelova iznijela, razgovor sa njom bio otvoren i korektan, te da su iskazani stavovi jednim dijelom približni, ali da djelimični nisu saglasni, prije svega kada je riječ o Kosovu i Metohiji.

Prema njegovim riječima, argumenti koji dolaze iz NJemačke kao ekonomski najmoćnije države Evrope, moraju biti pažljivo analizirani, ali niko ne može od Srbije da traži da povlači neprirodne političke poteze i da praktično pomaže stvaranje nezavisne države Kosovo.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije