Bismo li se istog trena prebacili na neku drugu društvenu mrežu ili bi svi ti hipnotizirani korisnici u pretjerano dramatičnom holivudskom stilu napokon otvorili oči i shvatili da su posljednjih pet godina gubili vrijeme i s potpunim strancima dijelili nešto što su trebali zadržati za sebe? Bi li nas taj revolucionarni potez skupine hakera natjerao da na trenutak stanemo na loptu i shvatimo da nas je Facebook u kratkom vremenu pretvorio u gomilu voajera i ekshibicionista?
It's the end of the privacy as we know it, and I feel fine…
Ljude kojima je postalo normalno da vojska stranaca i šačica stvarnih prijatelja zna svaki njihov potez i svaku njihovu misao, bez obzira na to koliko beznačajna bila. Pustili smo strance u dnevne boravke, spavaće sobe, na obiteljska okupljanja i u kupaonice u kojima prečesto snimamo fotografije za profile. Želimo da svi znaju jesmo li u vezi, slobodni ili je riječ o “kompliciranom” odnosu. Gdje provodimo godišnji, što mislimo o cijeloj lepezi tema o kojima očito nemamo pojma i kako smo se jučer proveli na koncertu Jelene Rozge. No, ono što je najvažnije, zamijenili smo dio privatnosti za hrpetinu virtualnih “likeova” koji nam daju uvid u to koliko smo voljeni, prihvaćeni, duhoviti, zanimljivi i popularni.
E sad, sve je to točno i mnogi će se od nas složiti da je pomalo žalosna brzina kojom smo progutali mamac Velikog brata, ali teško je povjerovati da će neka perfidna svjetska sila protiv vas upotrijebiti status: “Četrespet sam minuta igro Plants vs. Zombies na zahodu, utrnule mi noge. Uf LOL <3". U teoriji, naša privatnost trebala bi biti svetinja i neoprezni smo ako objavljujemo ono što nadilazi razumne granice, ali ipak, čini se da smo vremenom pomalo izgubili doticaj sa stvarnošću jer ono što sadrži prosječni Facebook profil i nije neka posebno zanimljiva hrpica virtualnog piskaranja koja bi pobudila bogznakako velik interes javnosti i tajnih službi. Na kraju krajeva, čak i ako neizlječivo nepažljivoj masi oduzmete mogućnost da svoje podatke bez razmišljanja podastiru na jednoj platformi, budite sigurni da će u roku od pet minuta pronaći alternativni način da uz LOL-ove i ROFL-ove podijele tajne sa cijelim svijetom.
S druge strane, bilo bi zajebano da neki naši chatovi i privatne poruke dospiju u ruke zainteresiranih stranaka, ali budimo realni, “zainteresirane stranke” najčešće su osobe s kojima smo u vezi, a i taj bi izljev povjerljivih informacija vjerojatno rezultirao samo svađom ili brzopoteznim prekidom veze ili braka koji je od starta bio osuđen na propast.
The greatest trick Zuckerberg ever pulled…
Isto tako, kako vrijeme odmiče, a Facebook sve više otkriva lice “ubojice vremena na radnom mjestu”, treba se zapitati i tko nas je, kada i kako uvjerio da smo toliko važni? Ako niste James Bond, celebrity, serijski ubojica ili organizator velikog antivladinog prosvjeda, mala je šansa da će netko obraćati posebnu pažnju na ono što piskarate. Koliko god se uvjeravali u vlastitu veličinu, najveća prevara koju je Mark Zuckerberg prodao čovječanstvu jest ta da je svoje korisnike uvjerio da su svima podjednako bitni.
Ako vas toliko brine privatnost, nemojte na sva zvona objavljivati da ćete narednih 15 dana provesti na moru jer netko bi to mogao pročitati, provaliti vam u stan i ukrasti digitalni fotoaparat i veš mašinu ispred koje ste se slikali. Ovaj strah od narušavanja privatnosti djeluje iracionalno kada dolazi od korisnika Facebooka jer podsjeća na žene koje furaju ekstremno duboke dekoltee pa se snebivaju kada im tipovi bulje u sise.
Svi želimo vjerovati da smo super važni, da negdje daleko postoji zli um koji prati svaki naš korak i da su naši podaci vrijedna roba za koju se plaćaju masne pare, ali kada bi ovog trena pregledali povijest poruka, pregleda i statusa, vjerojatno bi otkrili samo nekoliko ključnih stvari.
Kao prvo, proveli smo previše vremena igrajući džepni bilijar na tuđe golišave fotografije. Drugo, trebali smo više vremena provoditi čitajući nego flertujući jer naši chatovi, statusi i poruke govore samo jedno – ne baratamo pravopisom. I za kraj, možda ćemo bez problema podijeliti svoje PIN-ove, brojeve mobitela i razbojnicima na pladnju servirati tlocrt stana, ali najveća tajna Facebook profila i dalje je datum rođenja korisnika koji su prevalili tridesetu.
Tekst preuzet sa www.index.hr