AFP navodi da je razlog za ostavku neslaganje vojske i vlade premijera Redžepa Tajipa Erdogana oko unapređenja oficira koji su pritvoreni pod sumnjom da su učestvovali u zaveri da sruše vladu.
U pritvoru su 42 oficira pod sumnjom da su učestvovali u raznim zaverama da svrgnu vladu islamističke vladajuće stranke Partije pravde i razvoja (AKP) na vlasti od 2002. godine.
Poslednjih nekoliko dana načelnik Generalštaba, general Kosaner i premijer Erdogan sastali su se više puta, uoči sastanka Vrhovnog vojnog saveta početkom avgusta na kojem se odlučuje o vojnim unapređenjima.
U međuvremenu, Kosaner je saopštio da je ostavku podneo u znak protesta zbog hapšenja oficira u nekoliko slučajeva, javio je list Hurijet na svom sajtu.
“Postalo mi je nemoguće da i dalje obavljam ovu visoku funkciju pošto nisam u mogućnosti da zaštitim prava mog osoblja”, naveo je Kosaner.
On je na čelo turskih oružanih snaga postavljen pre nešto više od godinu dana.
Vlada tada nije podržala predlog vojske da se na ovaj položaj postavi general Hasan Igsiz koji se dovodio u vezu sa navodnim planiranjem držanog udara 2003. godine.
Vojska smatra da oficiri mogu da budu unapređeni iako su u zatvoru, dok čekaju kraj suđenja, dok Vlada hoće da ih penzioniše. Kako navodi AFP, vojska je oslabljena 2007. kada je pokrenuta istraga navodnih nekoliko zavera protiv stranke na vlasti.
Imenovan novi komandant kopnenih snaga
Turski predsednik Abdulah Gul imenovao je danas generala Nedžeta Ozela za novog komandanta turskih kopnenih snaga, a očekuje se da će on kasnije biti postavljen i za komandanta oružanih snaga Turske. Prema tradiciji, samo komandant kopnenih snaga može doći na čelo armije, pa je tako general Ozel najpre postavljen na taj položaj.