Usvajanjem Akcionog plana za implementaciju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV kojim se traži prolongiranje primjene Zakona nakon 23. decembra, članovi Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) su pokazali da su ranija upozorenja, koja je Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) upućivao na račun sadržaja ali i problematične procedure izmjene ovako važnih zakona, bila utemeljena.
Naime, VSTV je na sjednici održanoj 18.10. priznao postojanje problema prilikom primjene novih ovlaštenja koja se tiču provjere imovinskih kartona sudija i tužilaca kao i da se ona neće moći sprovesti do datuma kada je zakon trebalo da stupi na snagu jer, između ostalog, nije uspostavljen poseban Odjel za izvještavanje koji bi trebalo da sprovede te aktivnosti.
To praktično znači da nije moguće imenovati nove sudije i tužioce odnosno svojevrsnu blokadu cjelokupnog pravosuđa u Bosni i Hercegovini.
Podsjetimo, prema usvojenim izmjenama VSTV će sada morati potpisati sporazume o saradnji s drugim institucijama, a taj proces može potrajati, a postoji mogućnost da neke entitetske institucije mogu odbiti takvu vrstu saradnje. Također, kao prostor za kočenje, kažu kritičari donesenih izmjena, neki mogu tražiti sudski nalog za dostavljanje podataka koje posjeduju.
Ivana Korajlić, izvršna direktora TI BiH za BUKU kaže kako se sve čini da se oteža ili potpuno onemogući razmjena podataka između različitih institucija da bi se uopšte mogla izvršiti provjera imovinskih kartona
“U posljednji čas se u izmjenama Zakona o VSTVU-u napravila začkoljica, na koju je upozoravao TI BiH u smislu da ona može potpuno otežati ili onemogućiti razmjenu podataka da bi se uopšte mogla izvršiti provjera imovinskih kartona. Oni su procedure iskomplikovali na način da institucije, pored recimo Poreske uprave, i slično mogu odbiti VSTV-u dostaviti podatke koje su neophodne da bi se provjerila tačnost podataka nevedenih u imovinskom kartonu” ističe Korajlić za BUKU.
Ona naglašava kako se iskomplikovala procedura dostavljanja podataka, a političari su sve to predstavili kao tehničku stvar međutim suština je bila da se uvede što više prepreka kako bi se prikupili podaci i kako bi VSTV izvršio provjeru tačnosti tih imovinskih kartona.
“Pri imenovanju sudija i tužilaca se moraju izvršiti određene provjere, po ovom Akcionom planu primjene novih odredbi zakona o VSTV-u, VSTV je shvatio da ne mogu stići pripremiti sve i izvršiti sve provjere na vrijeme kako je planirano planom, i to je prolongirano, a to će uticati i na imenovanje nosilaca pravodusnih funkcija u BiH” ističe naša sagovornica.
Inače, TI BiH je upućivala na izmjene zakona dok su one bile u proceduri, ukazujući na mogućnost blokiranja procedure dostavljanja i razmjene imovinskih kartona i potencijalnog obesmišljavanja samog procesa provjere, te da predložene izmjene Zakona o VSTV-u ne omogućavaju potpunu transparentnost i odgovornost institucija i nosilaca pravosudnih funkcija.
Posljednja sjednica VSTV-a odnosno prijedlog da se primjena Zakona prolongira zbog problema na koje je predlagač bio upozoren, a koji su ignorisani, dokaz su kako se BH pravosuđe nalazi u potpunoj institucionalnoj zarobljenosti dok se, zahvaljujući djelovanju Ministarstva pravde i Vijeća ministara, Bosna i Hercegovina našla na domak potpune pravne nesigurnosti i haotičnog stanja.