Ono je pokazalo da su IT firme, odnosno jedan deo njih, jedni od činilaca koji podstiču održavanje visoke stope piraterije u Srbiji, navodi se u zvaničnom saopštenju.
U ovom saopštenju se navodi i da prodavci često ne nude kupcima legalan softver niti mu ukazuju na prednosti njegovog korišćenja, a procenat onih koji preporučuju piratski softver je “alarmantno visok”, kažu iz Microsofta.
Ipak, primećuje se poboljšanje, jer su u poslednjih šest meseci, u odnosu na prvih šest, zabeležen veći broj onih koji kupcima nude legalni softver, a to je, prema rečima Miloša Blagojevića, rukovodioca razvoja poslovanja kompanije Microsoft,rezultat “značaja koji su mediji i država poklonili pitanju smanjenja softverske piraterije, kao i formiranja Posebne jedinice za kontrolu legalnosti softvera u okviru Poreske uprave”
Istraživanje je pokrenuto u julu prošle i trajalo do jula ove godine, a kako bi dodatno doprinela smanjenju piraterije, kompanija Microsoft je od 1. jula krenula u novu kontrolu prodajnih objekata, koristeći se metodom “tajnog kupca”, koji će proveravati stanje na terenu.