Upućen zahtjev za smanjenje poreza

 

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Opozicioni poslanici u Narodnoj skupštini RS zatražili su od Vlade da u što skorijem roku pripremi informaciju o stanju u privredi s prijedlogom za riješavanje problema. U toku rasprave o konsolidovanom izveštaju o izvršenju budžeta RS za 2010. godinu poslanici su zatražili da Vlada predloži smanjenje poreske stope na dobit sa deset na devet odsto. To bi, kako tvrde, privuklo strane, ali i domaće investitore u RS

Podsjetili su da je Republika Srpska povećanjem poreza i doprinosa na početku godine izgubila jedinu konkurentnost u regionu koju je imala da ponudi investitorima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Istovremeno, Branislav Borenović, poslanik Partije demokratskog progresa, upozorio je da se novac poreskih obveznika prošle godine trošio neracionalno i neplanski.

Iz konsolidovanog izveštaja je to očigledno, a vjerujem da će revizori javnog sektora pronaći još zamjerki. Prihodi su iz godine u godinu manji, a zaduženja su sve veća – upozorio je Borenović.

On tvrdi da će do kraja godine kumulativni deficit budžeta biti veći od milijardu maraka ako bude nastavljen trend iz 2010. godine. Prošle godine je napravljen budžetski deficit od skoro 283 miliona KM, a kumulativni je na kraju 2010. iznosio 666,6 miliona maraka.

Poslanici su upozorili i da strateški ciljevi ekonomske politike u prošloj godini nisu ispunjeni, kao što je povećanje zaposlenosti, smanjenje nezaposlenosti, rast industrijske proizvodnje, povećanje bruto društvenog proizvoda…

Trend smanjenja zaposlenih i povećanja nezaposlenih nastavljen je i ove godine, a uz sve to imamo smanjenje plata i poskupljenje osnovnih životnih namirnica – podsjetili su poslanici.

Poslanici su zamjerili što raspravi o konsolidovanom budžetu nije prisustvovao premijer RS Aleksandar Džombić, jer je on prošle godine bio ministar finansija RS.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija je, po ko zna koji put, rekao da je prošle godine “sačuvana fiskalna i socijalna stabilnost RS” i da to dugoročno stvara pretpostavke za povratak na stope rasta pre uticaja svetske ekonomske krize.

Prošlogodišnji republički prihodi bili su 1.341.781.278 KM, a rashodi 1.593.103.400 KM. Za otplatu ino duga izdvojeno je oko 109,3 miliona KM, a unutrašnjeg oko 63,5 miliona KM.

Narodni poslanici razmatrali su i konsolidovani izveštaj o investiranju javnih sredstava u prošloj godini. Po podacima Vlade, ukupno je investirano oko 245,4 miliona KM, od čega je 97,64 odsto plasiralo Ministarstvo finansija RS. Narodni poslanici RS glasaće sutra o izveštajima o izvršenju budžeta i o investiranju javnih sredstava.

Obećanja

Nakon brojnih kritika, premijer RS Aleksandar Džombić obećao je privrednicima RS prošle sedmice da će Vlada RS razmotriti mogućnost ponovnog uvođenja neoporezive plate u RS i to tek od naredne godine. Do 1. februara bilo je neoporezovano 250 maraka, što je ukinuto. Istovremeno su povećane stope poreza na dohodak sa osam na deset odsto i stopa doprinosa sa 30,6 na 33 odsto.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije