Sumnjiv posao Vlade RS sa Rusima

Vlasnik kompanije iz Nikozije, ruski biznismen Rašid Sardarov, samo za ovaj poduhvat registrovao je firmu i najavio investiciju u energetskom sektoru od čak 800 miliona evra. Uslov je bio da preduzeće RiTE “Ugljevik” učestvuje u novom preduzeću sa deset odsto uloga, a 90 odsto vlasništva imaće njegova kompanija.

Skupština akcionara RiTE zbog ovoga će vanredno zasedati već u utorak, ali mali akcionari, mahom investicioni fondovi sa oko 20 odsto vlasništva, izgleda i ne znaju mnogo o zajedničkom ulaganju. U utorak će razmatrati ugovor o osnivanju novog društva, ali nisu znali da objasne šta će tačno u novu kompaniju unijeti njihovo preduzeće.

– Najbolje je da sačekamo Skupštinu akcionara, pa da dobijete konkretnije informacije. Nemam uvida u materijale, jer to rade kolege. Tema skupštine je osnivanje tog preduzeća – kratko kaže Nenad Tomović, direktor „Zepter investa“, društva koje upravlja „Zepter fondom“, najvećim nedržavnim akcionarom.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekonomista Siniša Božić objašnjava da mali akcionari i nemaju puno mogućnosti da odlučuju u ovom slučaju.

– Prema sadašnjoj strukturi kapitala, to je ubjedljivo državno vlasništvo i država odlučuje. Međutim, mislim da ovakav aranžman neće biti dobar ni za državu, ni za male akcinare, već samo za investitora. Da je država imala interes da njen kapitalni ulog raste, mogla je da uradi dokapitalizaciju postojećeg preduzeća, a ne da osniva novo. Mogla je raspisati javni tender, a ne da ulazi u ovakav projekat samo zato što je ovaj ulagač poslao Vladi nedavno pismo namjere – kaže Božić.

On ističe da je javni stav Vlade da Elektroprivreda neće biti privatizovana, ali da postoji realan strah da se ovakvim pogodbama dešava zapravo tiha privatizacija, jer se najvažniji državni resursi, poput uglja, prenose u ruke privatnika.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako kaže, po predviđenom aranžmanu, RS može ostvariti vrlo mali prihod od dividende, što je znatno manje nego što je bilo predviđeno i u slučaju češkog „Čeza“ u Gacku.

– Ulog države u osnivanju tamošnjeg preduzeća je bio čak 49 odsto, a ovdje tek deset odsto. Osim toga, nije poznato koliki će biti taj početni kapital investitora. Mi smo se već opekli na situaciji u Gacku, a sada opet to isto radimo – kaže Božić.

Na to da je mnogo detalja tako važnog i velikog aranžmana nepoznato, ukazuje i predsjednik sindikata energetike Dušan Vrhovac.

– Svi znaju da onaj ko da pare za elektranu, nju i posjeduje, a niko ne zna šta znači tih naših deset odsto, od čega se to sastoji i šta ćemo od toga dobiti.

Problem je i to što niko ne zna pod kojim uslovima će biti davana ruda, jer je rudnik nacionalni resurs. Ako neko hoće da gradi elektranu, to nije problem, ali je pitanje šta mi ovakvim dilom prepuštamo tom investitoru – zaključuje Vrhovac.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije