U 13. 10 časova uz viku, proteste, uzvike “izdajice” i veliko policijsko obezbijeđenje dočekan je brzi voz koji je iz Novog Grada krenuo prema Doboju, a zaustavio se u Banjaluci da primi putnike.
Masa sindikalaca koja se okupila na Željezničkoj stanici u Banjaluci uzvikivala je “izlazite napolje”, “izdajice”, “pokrali ste željeznice” ukazujući na nezadovoljstvo situacijom u kojoj se nalaze, ali i neslaganje zbog odluke kojom je štrajkački odbor ,,Željeznica Republike Srpske” prihvatio ponudu Vlade RS i odustao od protesta željezničara RS, koji su najavljeni.
Odustajanje od štrajka jutros je potvrdio predsjednik Štrajkačkog odbora Zlatko Marin.
“Odustali smo od protesta, nakon što smo sinoć dobili pisane garancije Vlade RS da će radnicima ŽRS, u skladu sa februarskim sporazumom, do petka, 17. juna, biti isplaćena dva regresa i topli obrok”, istakao je Marin.
Predstavnici Vlade i Štrajkačkog odbora ŽRS danas su u Banjaluci postigli saglasnost o većini zahtjeva štrajkača, čime su ispunjeni uslovi da bude uspostavljen minimum procesa rada u ovom preduzeću, što podrazumijeva da željeznice budu na usluzi privredi da ne bi trpjela gubitke.
“Vlada se obavezala da sa menadžmentom preduzeća najkasnije do petka, 17. juna, obezbijedi isplatu dva regresa i toplog obroka u ukupnoj vrijednosti od 5 miliona KM”, rekao je novinarima nakon sastanka ministar saobraćaja i veza Srpske Nedeljko Čubrilović.
On je rekao da će još biti pregovarano o isplati zaostalih plata i obaveza preduzeća koje su premašile 22 miliona KM.
Međutim, Sindikati mašinovođa i radnika u infrastrukturi nisu zadovoljni ovom odlukom sindikata i istrajali su u najavljenim protestima koji su održani danas na Željezničkoj stanici u Banjaluci.
Podsjetimo sinoć su na sjednici Štrajkačkog odbora četiri sindikata, u okviru Željeznica prihvatila zahtjev Vlade Srpske da vozovi krenu i da se ispuni minimum procesa rada prije početka pregovora, dok su se ova dva sindikata oštro usprotivila tome. Oni zahtijevaju samostalan sastanak sa Vladom RS i dok se on ne desi, prema njihovim najavama, oni neće odustati od štrajka.
Predsjednik Sindikata mašinovođa Simo Cvjetković rekao je danas tokom protesta okupljenim radnicima da ovaj sindikat, kao i Sindikat infrastrukture Doboj, ne želi da pregovara sa Vladom dok radnicima ne bude uplaćen bar dio njihovih potraživanja.
“Neka nam uplate bar dva regresa, dva topla obroka, materijalne troškove ili nešto slično, pa bi onda mogli govoriti o stupanju u pregovore”, rekao je Cvjetković.
On je dodao da su svi radnici koji su danas došli iskazali svoje nezadovoljstvo i pozvao je sve okupljene da budu mirni i ne prave nikakve probleme.
“Ukoliko je neko od predstavnika sindikata zadovoljan, on vjerovatno zna zašto je zadovoljan. Nadam se da će neko iz ministarstva, a i Vlade RS naći snage i volje da sa nama pregovara. Ovaj sporazum koji je potpisan od naših kolega samo će biti slovo na papiru koje neće nikome ništa značiti. Mi pozivamo sve svoje kolege iz drugih sindikata da idemo zajedno i da potpišemo zajednički sporazum, ali da se ispoštuje ono što smo mi naveli, jer samo tako možemo doći do cilja. Budimo zadovoljni tek kad dobijemo poruku da su na naš račin legla sredstava koja smo zaradili”, istakao je na skupu Cvjetković.
Pozvao je sve okupljene da dostojanstveno dočekaju voz koji je krenuo iz Novog Grada, da ga dostojanstveno isprate i da na peronu iskažu svoje nezadovoljstvo zviždukom i uzvicima, ali da ne dolaze u obzir nikakvi fizički obračuni.
“Mi smo time što smo stajali na peronima zahvalili svojim kolegama koji su spremni da miniraju ovo što mi radimo. Oni su izdajnici i poručujemo im da, ako su oni zadovoljni, mi nismo. Ako neko želi da radi to je njegovo pravo, a mi ipak nećemo odustati od naših zahtjeva”, naglasio je Cvjetković.
On je napomenuo da oni koji se nisu danas štrajkačima pridružili neće moći sami da regulišu saobraćaj, “pa mi i kad svi skupa radimo, to ne možemo. Na njima će čitav život ostati vječni pečat izdajnika”, rekao je Cvetković.
Poslije polučasovnog zadržavanja voza u Banajluci, kojeg su čuvali nekoliko destina policajaca i ukrcavanja putnika, voz je krenuo svojim putem, a štrajkači su se počeli polako razilaziti pozivajući na daljnju obustavu rada dok se ne ispune njihovi zahtijevi.
I za kraj podsjetimo da je svih šest sindikata ŽRS stupilo 3. juna u štrajk zbog, kako su naveli, nepoštivanja sporazuma postignutog 15. februara sa Upravom preduzeća, a 8. juna i u generalni štrajk zbog disciplinskih prijava koje je poslovodstvo pokrenulo protiv nekih radnika.
Pogledajte još nekoliko fotografija sa današnjeg protesta.