U saopštenju se navodi da RTV FBiH više nema nikakvo zakonsko uporište da je nastavi tretirati kao svog stalnog zaposlenika sa svim pravima i obavezama koja su zakonom propisana.
Iz RTV FBiH podjećaju da su nakon presude Kantonalnog suda u Sarajevu od 13. aprila odmah preduzete aktivnosti kako bi presuda bila provedena i hitno su Jurišićevoj isplaćene razlike plata i sudski troškovi, te ponuđeno i da potpiše novi validni ugovor o radu sa ovom medijskom kućom, jer je Ugovor po kojem je sve do tog dana primala platu prestao da važi.
Prilikom ponude novog ugovora o radu posebno se vodilo računa o činjenici da je, u izvršnom postupku, Izvršno odjeljenje Opštinskog suda u Sarajevu 5. aprila donijelo zaključak i potvrdilo da je nemoguće Jurišićevu vratiti na staro radno mjesto, odnosno rukovodeću poziciju urednika Informativnog programa FTV-a, jer je i ta pozicija, kroz novu reorganizaciju prestala da postoji.
RTV FBiH je uzela u obzir i preporuku Kancelarije ombudsmana kojom je, kao mogućnost za rasplet ovog pravnog problema predloženo raspoređivanje Jurišićeve na drugo radno mjesto koje je po svom opisu i stepenu složenosti najsličnije radnom mjestu odnosno poziciji, na kojoj je bila prije cijelog sudskog postupka.
U saopštenju RTV FBiH se napominje da je ugovorom o radu Jurišićevoj 12. maja ponuđeno i raspoređivanje na radno mjesto urednik-producent koje se, po opisu i složenosti radnih zadataka, neznatno razlikuje od opisa poslova koje je obavljala prije pokretanja sudskog postupka protiv te medijske kuće.
Jurišićeva je smijenjena u januaru 2010. godine nakon što se sukobila sa urednikom FTV-a Bakirom Hadžiomerovićem i na njenu poziciju je postavljen Željko Tica.
Suština cijele priče jeste da Uprava FTV-a ne može dati otkaz Duški Jurišić jer je u toku izvršenje sudske presude.
Udruženje BH Novinari danas drži vanrednu press-konferenciju o ovom slučaju, na kojoj učestvuje i sama Duška Jurišić.
„Otkaz u periodu, dok traje postupak izvršenja presude, potpuno je nelegalan. Obmana je i to da je riječ o nekakvom novom ugovoru. Taj navodno novi ugovor je isti onaj koji sam morala potpisati nakon što sam smijenjena, a vjerovala sam u to vrijeme da ću moći raditi kao novinar“, kazala je za Radiosarajevo.ba Duška Jurišić.
U procesu izvršenja presuda, Jurišićeva i njen advokat su predložili da ona dobiva istu platu, da uređuje emisiju, ali da zbog pravne sigurnosti formalno pređe u Redakciju dokumentarnog programa.
„Ništa od predloženog nije prihvaćeno – ni konkretan radni angažman, ni visina plate. To što su u razgovorima prihvatili da pređem u Dokumentarni program, dokazuje samo da oni ovu redakciju doživljavaju kao spremište za nepoćudne. Podsjećam da je prije više mjeseci u tu redakciju prebačena Arijana Saračević. Moj prijedlog za redakcijsko raspoređivanje bio je motiviran činjenicom da Redakcija Informativnog programa ne postoji, što stvara pravnu nesigurnost za sve uposlene u ovom segmentu, za razliku od onih koji imaju raspored u Redakciju dokumentarnog, Redakciju zabavnog ili Redakciju dječijeg i omladinskog programa“, dodaje Jurišićeva.