Pošto žalba stigne u sud, o njoj će odlučivati krivično vanpretresno vijeće od troje sudija, koje u roku od tri dana treba da donese odluku.
Ljekarska komisija utvrdila je da je Mladić sposoban da prati suđenje. Ljekari su rekli da on ima psihoorganski sindrom, što podrazumijeva gubitak spoznaje i nesposobnost pamćenja, ali su zaključili da to ne ometa sudski proces.
Porodica, međutim, smatra da je Mladićevo stanje loše i da neko ko ima gubitak spoznajne sposobnosti i sposobnosti pamćenja ne može da prati sudski postupak. Mladićeva porodica pozvala je haške eksperte da dođu i uvjere se u zdravstveno stanje Ratka Mladića.
I Mladićev advokat Miloš Šaljić rekao je da je zdravstveno stanje njegovog klijenta “alarmantno”, da mu na pamet padaju “morbidne ideje” i da sa njim nije moguće raspravljati o odbrani u Haškom tribunalu.
Prema Šaljićevim riječima, Mladić neprestano govori o smrti kćerke i traži da mu donesu sanduk sa lešom, ako mu ne dozvole da posjeti njen grob.
Mladić u pritvorskoj jedinici čeka pravosnažnost rješenja, kojim je istražni sudija konstatovao da su ispunjeni uslovi za njegovo izručenje.
Po dolasku u Hag, Mladić će biti smješten u za sada nepoznatom djelu pritvora i očekuje se da će u početku biti izolovan od ostalih haških pritvorenika, javlja reporter RTS-a iz Haga.
Mladić će odmah biti podrvrgnut pregledima, a ukoliko se pokaže potreba, dobiće intenzivnu ljekarsku njegu u okviru pritvora.
Tek nakon nekoliko dana, Mladić će se pridružiti ostalim pritvorenicima i, ako to bude moguće, počeće da vodi život u okviru pritvorske jedinice.
Pravila nalažu da se on pojavi pred sudijom u najkraćem mogućem roku, kako bi se izjasnio o krivici, osim ukoliko njegovo zdravstveno stanje to onemogući.