Istražni sudija Odjeljenja za ratne zločine donio je rješenje kojim konstatuje da su ispunjene pretpostavke za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu.
To je izjavila portparol Specijalnog suda Maja Kovačević.
Pretpostavke za izručenje su ispunjene pošto je sud utvrdio Mladićev identitet, da je pjrotiv njega potvrdjena optužnica u skladu sa Statutom Haškog tribunala, da se on tereti za djelo koje je kažnjivo i po domaćem zakonu, kao i da se radi o krivičnom djelu iz nadležnosti Haškog tribunala.
Najtraženiji haški optuženik, koji je juče uhapšen, biće zadržan u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora koja se nalazi u zgradi Specijalnog suda, dok se ne steknu uslovi da bude isporučen sudu u Holandiji.
Mladić i njegov branilac imaju pravo da na rješenje ulože žalbu krivičnom vanpretresnom veću suda u roku od tri dana pošto im bude uručeno u pisanoj formi.
Vijeće je dužno da odluku po žalbi donese u roku od tri dana od dana prijema žalbenih spisa, precizirano je u Zakonu.
Žalba može biti poslata poštom, ali ona ne odlaže izvršenje rješenja, navodi se u Zakonu o saradnji s Haškim tribunalom.
Pravosnažno izvršno rešenje kojim je utvrdjeno da su ispunjene pretpostavke za predaju okrivljenog Haškom tribunalu potpisuje ministar pravde Republike Srbije.
Nakon hapšenja Ratka Mladića, Srbiji je ostalo da još locira i uhapsi haškog begunca Gorana Hadžića.
Suđenje
U Specijalnom sudu u Beogradu danas je oko 14.20 časova završeno saslušanje Ratka Mladića, koje je sinoć bilo prekinuto zbog njegovog lošeg zdravstvenog stanja.
Saslušanju prisustvuju zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić i Mladićev branilac Miloš Šaljić, koji je u zgradu Suda stigao nešto prije 12 sati.
Istražni sudija bi poslije saslušanja trebalo da odluči o izručenju Mladića Haškom trubunalu, a odbrana ima pravo da uloži žalbu u roku od tri dana.
Vekarić je za RTS rekao da će u toku dana biti održan i sastanak Akcionog tima za saradnju s Haškim tribunalom, nakon kog će biti saopšteni dodatni detalji.
On je kazao da bi Mladić trebalo da bude prebačen u Haški tribunal najkasnije za sedam dana i da je važno da se postupak ekstradicije sprovede na adekvatan način, u skladu sa zakonima.
“Važno je da je njegov identitet utvrđen. Sve zavisi od njegove odbrane da li će podnositi žalbe, ali maksimalan rok je sedam dana”, rekao je Vekarić.
Prema riječima Vekarića, Mladić u poslije hapšenja i u pritvoru nije postavljao posebne uslove, on je pod nadzorom ljekara, a istražni sudija se trudio da izađe i njemu i njegovoj porodici u susret.
“Postoji jasna želja istražnog sudije da poštuje njegova ljudska prava, a sinoćno saslušanje je prekinuto jer je (Mladić) trebalo da u određenom momentu popije lijek”, rekao je Vekarić.
Vekarić je takođe ocijenio da treba istražiti kako su hrvatski mediji prvi saznali za hapšenje Ratka Mladića.
Prethodno su Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda posjetili sin i supruga, Darko i Bosiljka Mladić, koji su se zadržali oko dva sata.
Supruga i sin posetili Mladića
Prethodno su Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda posetili sin i supruga, Darko i Bosiljka Mladić, koji su se zadržali oko dva sata.
Inače, Mladićeva surpuga i sin stigli su jutros nešto posle 09.30 u zgradu Specijalnog suda, gde se nalazi Ratko Mladić. Kako je za B92 rekao Mladićev advokat, to će biti prvi susret Mladića, njegove supruge i sina u prethodnih 10 godina.
Mladić je sinoć oko 19.30 izveden pred istražnog sudiju, ali je saslušanje prekinuto zbog, kako je rekao njegov advokat Miloš Šaljić, teškog psihofizičkog stanja uhapšenog.
Kod istražnog sudije Mladiću će biti pročitana optužnica, a nakon toga će posebno odjeljenje Višeg suda donijeti odluku da li su ispunjeni uslovi za njegovo izručenje Haškom tribunalu.
Poslije toga, Mladić će imati pravo da uloži žalbu, a nakon odluke o žalbi, predlog za izručenje biće dostavljen ministarstvu pravde koje će dati konačnu reč o izručenju.
Mladić, koga Haški tribunal tereti za genocid i ratne zločine u BiH, uhapšen je u četvrtak ujutro u selu Lazarevo kod Zrenjanina.