Istražni sudija Odjeljenja za ratne zločine donio je rješenje kojim konstatuje da su ispunjene pretpostavke za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu.
To je izjavila portparol Specijalnog suda Maja Kovačević.
Pretpostavke za izručenje su ispunjene pošto je sud utvrdio Mladićev identitet, da je protiv njega potvrdjena optužnica u skladu sa Statutom Haškog tribunala, da se on tereti za djelo koje je kažnjivo i po domaćem zakonu, kao i da se radi o krivičnom djelu iz nadležnosti Haškog tribunala.
Najtraženiji haški optuženik, koji je juče uhapšen, biće zadržan u pritvorskoj jedinici Okružnog zatvora koja se nalazi u zgradi Specijalnog suda, dok se ne steknu uslovi da bude isporučen sudu u Holandiji.
Mladić i njegov branilac imaju pravo da na rješenje ulože žalbu krivičnom vanpretresnom veću suda u roku od tri dana pošto im bude uručeno u pisanoj formi.
Jučerašnji događaji
Istražni sudija Odeljenja Višeg suda za ratne zločine prekinuo je sinoć saslušanje Ratka Mladića zbog teškog psihofizičkog stanja uhapšenog. Sutra nastavak.
Mladićev advokat Miloš Šaljić rekao da je istražni sudija Milan Dilparić pokušao da razgovara sa Mladićem, ali da nije uspio jer bivši general nije mogao da komunicira.
Istražni sudija čak nije uspio da uzme ni lične podatke od Mladića, rekao je Šaljić, i dodao da je Mladić više puta pokušao da se obrati tužiocima, posebno zamjeniku tužioca Brunu Vekariću.
Prema tvrdnjama advokata, Mladić je na saslušanju govorio nepovezano. Šaljić je rekao da će Mladića večeras pregledati lekari tvrdeći da taj pregled nije obavljen ranije danas kako je saopšteno. Advokat očekuje da će danas, 27. maja istražni sudija ponovo pokušati da sasluša Mladića.
Foto Vlada Srbije
Haškog optuženika Ratka Mladića su u pritvorskoj jedinici Specijalnog suda u Beogradu pregledali lekari, a saslušanje je počelo juče oko 19 i 40.
RTRS je u Dnevniku 2 objavio i prve snimke Ratka Mladića kako ga privode na saslušanje. Snimak je ekskluzivno objavio RTS.
Bivši general Vojske RS i haški optuženik Ratko Mladić sproveden je u 16 sati u zgradu Specijalnog suda u Beogradu, gde mu je pročitana optužnica.
Šef nacionalnog komiteta za saradnju sa Tribunalom Rasim Ljajić rekao je za Javni servis da je Mladić bio “veoma blijed”, što ukazuje na to da nije mnogo izlazio, odnosno da se dugo skrivao.
Kako B92 saznaje, Ratko Mladić nije bio prerušen, nije imao bradu, veoma je ostario, a prilikom hapšenja je bio vrlo kooperativan. Uhapšen i njegov rođak B.M.
Takođe, vidno ostarjelom Ratku Mladiću, koji se u Lazarevu predstavljao kao Milorad Komadić, oduzeta je jedna ruka.
U hapšenju je učestvovala BIA, uz asistenciju policije. Policija je prilikom hapšenja pretresla nekoliko kuća, a kako je javila reporterka B92, Mladić je uhapšen u kući sa žutom fasadom u centru Lazareva.
Meštani Lazareva mahom kažu da su iznenađeni viješću da je haški optuženik Ratko Mladić uhapšen upravo u tom selu, jer kako navode – niko nije čuo da je tu boravio.
Kako je rekao predsednik Mjesne zajednice Lazarevo Radmilo Stanišić, ni on nije znao da je Mladić boravio u njihovom selu.
Mladić je uhapšen juče u kući svog rođaka B.M. (59), tvrdi u izjavi Tanjugu očevidac tog hapšenja koji je želeo da ostane anoniman.
Kako javlja dopisnik te agencije, prvi komšija Mladićevih kaže da se zatekao u kući u trenutku hapšenja Mladića i njegovog rođaka i da je haškom bjeguncu pomogao da se obuče.
B.M., inače, živi sam u kući u koju su juče ujutro oko 5.30, prema navodima mještana, ušle bezbjednosne snage.
Predsjednik Srbije Boris Tadić potvrdio je da je u Srbiji uhapšen haški optuženik Ratko Mladić.
‘Ovim je Srbija potvrdila da sarađuje s Haškim tribunalom i zatvorila jednu stranicu u svojoj istoriji. Ovime smo jedan korak bliže pomirenju u regiji. Svi zločini moraju biti u potpunosti istraženi, a svi zločinci se moraju suočiti s pravdom’, rekao je Tadić i preveo svoju izjavu i na engleski jezik za potrebe stranih medija.
Podsjetimo da je specijalni izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocijenio da Srbija ne može napredovati u procesu evropskih integracija bez hapšenja Mladića.
Kacin je kazao da u EU ne postoji raspoloženje da Srbija dobije kandidaturu za članstvo bez izručenja Ratka Mladića Haškom tribunalu i da bez pune saradnje sa tim sudom Srbija neće moći da napreduje u procesu evropskih integracija.
Optužnica
Prva optužnica protiv Ratka Mladića (i Radovana Karadžića) potvrđena je 25. jula 1995. i teretila ga je za genocid i druge zločine počinjene nad civilima širom teritorije Bosne i Hercegovine.
Druga optužnica je potvrđena 16. novembra 1995. i odnosila se na događaje u Srebrenici iz jula 1995. godine.
Izmenjena optužnica (IT-95-5/18-I) protiv Ratka Mladića potvrđena je 11. oktobra 2002.
U izmenjenoj optužnici su objedinjene prva i druga optužnica i smanjen je ukupan broj optužbi, tako da su ostale samo one najteže, koje su uključivale šest tački za kršenja zakona i običaja ratovanja, sedam tačaka za zločine protiv čovečnosti i dve tačke za genocid.
Od kraja 1996. general Ratko Mladić je u bekstvu. Za proteklih dvanaest godina, bilo je više pokušaja hapšenja, ali svi su završeni bezuspešno. Viđan je navodno na Romaniji, u Han Pijesku, Beogradu …
Kao moguća skrovišta pominjale su se razne kasarne i vojni objekti.
U međuvremenu, mnoge lokacije su identifikovane kao potencijalna skrovišta, a zvanično trag generala Mladića se gubi krajem 2005.
Gotovo svi svetski i domaći mediji su 21. februara 2006. objavili vest da je Ratko Mladić lociran i uhapšen, pa čak i prebačen u Hag.
Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa medijima saopštila je da ta informacija nije tačna.
Tokom 2006. godine, organizovanom policijskom racijom razbijena je dugogodišnja Mladićeva mreža jataka, a jedan broj ljudi završio u zatvoru. Njima je septembra 2006. pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu počelo suđenje za krivično delo pomoći učiniocu posle izvršenog krivičnog dela.
Biografija Ratka Mladića
Mladić je rođen 12. marta 1943. godine u selu Božinovići, opština Kalinovik, Kraljevina Jugoslavija (danas Republika Srpska, Bosna i Hercegovina).
Bio je general i komandant Vojske Republike Srpske od 1992. do 1996. godine. Optužen je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju i od 1996. nije bio dostupan javnosti.
Aprila 1992. potonji ratni komandant bosanskih Srba Ratko Mladić, vanredno je unapređen u čin general-potpukovnika, a već narednog dana postavljen je za načelnika štaba i ujedno zamenika komandanta u Komandi Druge vojne oblasti JNA u Sarajevu.
Na tu dužnost stupio je 10. maja 1992. General Mladić je, 12. maja 1992. godine, odlukom Narodne skupštine Srpske Republike u Banja Luci, a na predlog dr Radovana Karadžića, postavljen za komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske i na tom položaju je ostao do 1996. Redovno je unapređen u čin general-pukovnika 24. juna 1994.
Mladić je 1995. godine optužen za ratne zločine, koji uključuju genocid, saučesništvo u genocidu, zločin protiv čovečnosti i kršenje običaja ratovanja, pred Haškim tribunalom.
Novembra 1996. godine, ukazom tadašnje predsednice Republike Srpske Biljane Plavšić, general Ratko Mladić je smenjen sa mesta komandanta Glavnog štaba VRS i nije imenovan za Načelnika Generalštaba, pod pritsikom međunarodne zajednice i Haškog tribunala.
Zvanično, vojna karijera u VRS mu se završava polovinom 1997. godine, dok nezvanično oficir VRS ostaje sve do penzionisanja, 7. marta 2002, kada ukazom Predsednika Republike Srpske “prestaje profesionalna vojna služba general-pukovnika Ratka Mladića.”
Međutim, general Mladić je imao status aktivnog vojnog lica i u SRJ, sve dok ukazom predsednika SRJ Vojislava Koštunice 28. februara 2001. nije penzionisan.
Penziju je uredno primao do novembra 2005. kada mu je, pod pritiskom zapadnih zemalja i sve učestalijih zahteva Haškog tribunala za izručenjem, ona ukinuta.
Sva nepokretna imovina zamrznuta mu je stupanjem na snagu Zakona o zamrzavanju imovine haškim beguncima, usvojenog u parlamentu Srbije i Crne Gore, 7. aprila 2006.
Predsjednik RS : Srebrenica je sramota!
Tadić potvrdio hapšenje Mladića