Vlasnici benzinskih pumpi u Republici Srpskoj od ponedeljka kupuju jeftiniji benzin i dizel koji su proizvedeni u Rafineriji nafte u Brodu, ali krajnjim potrošačima i dalje prodaju po starim, višim cenama.
Direktor “Optima grupe” Banjaluka Slavko Šćepanović potvrdio nam je da su benzin i dizel jefitiniji u proseku za pet pfeniga po litru.
To ne znači da i kupci naših proizvoda moraju odmah da pojeftine krajnje cene na pumpama. U proseku, visina cena treba da bude u kontinuitetu mesec dana da bi i krajnja maloprodajna cena bila promenjena – tvrdi Šćepanović.
On, međutim, nije hteo da kaže po kojoj ceni prodaju proizvode svojim kupcima, ističući da to može izazvati kontraefekat u javnosti.
Kada bi se uporedila naša i krajnja cena, mogao bi se izvući pogrešan zaključak. Ljudi ne znaju da su u krajnju cenu, osim PDV, uračunati i akcize i takse – kaže Šćepanović.
U maloprodajnu cenu goriva na benzinskim pumpama ukalkulisana je cena akciza od 0,30 do 0,35 KM po litru, taksa za autoputeve od deset pfeniga i 15 pfeniga takse za puteve. Dakle, vozači u startu moraju da plate državi 0,55 do 0,60 KM.
Predsednik Udruženja naftnih distributera RS Vojin Mitrović ima drugačije objašnjenje zašto gorivo na pumpama nije pojeftinilo uprkos nižim nabavnim cenama.
Mnogi od nas imaju rezerve pa još nisu kupili gorivo po novim cenama. Ako cene budu zadržane, od utorka će i na benzinskim pumpama biti jefitinije za toliko, odnosno za pet pfeniga po litru – navodi on.
Na pitanje da li je moguće da su baš svi vlasnici benzinskih pumpi imali zalihe i da niko prošle sedmice nije kupio gorivo iz “Optima grupe”, Mitrović je odgovorio da je to logično pitanje, a da ne može govoriti u ime svih kolega.
Cene nisu obavezujuće, nego preporučujuće. Svako određuje svoje cenovnike koje ja ne mogu da komentarišem – navodi Mitrović.
Međutim, on postavlja pitanje zašto je u banjalučkoj regiji gorivo skuplje i do deset pfeniga u odnosu na Semberiju.
Ima tu svašta, ali to treba inspekcija da kontroliše. Inspekcija treba da kontroliše i one koji prodaju gorivo po rafinerijskim, pa čak i ispod rafinerijskih cena – upozorava Mitrović.
Cena evrodizela u Semberiji je 2,20-2,30 KM, a u Krajini 2,33 KM, dok je benzin na području Semberije takođe do 2,30, a u Krajini 2,32 marke. U “Optima grupi”, koja tržište Republike Srpske snabdeva sa 80 do 90 odsto proizvoda, očekuju da će od ponedeljka prodavati gorivo po višoj ceni.
Zašto kasni kredit od milijardu maraka
Rafinerija nafte Brod prerađuje više od 100.000 tona nafte mesečno koristeći jednu pogonsku liniju. U toku su investicije koje treba da dovedu kapacitet proizvodnje do 4,2 miliona tona godišnje. Međutim, iako je najavljeno da će ruska “Vnješekonom banka” do kraja aprila vlasniku rafinarija nafte i ulja i lancu benzinskih pumpi u RS odobriti skoro milijardu maraka za nastavak investicije, to se još nije desilo. U “Optima grupi” nisu mogli da odgovore zašto kasni kredit, ali očekuju da će to biti uskoro jer je predviđeno da do kraja 2013. godine bude završena modernizacija naftne industrije Republike Srpske.