Srbija mora da krene u novi model ekonomskog razvoja, koji je zasnovan na izvozu, na otvaranju novih radnih mjesta i zapošljavanje ljudi. To je cilj koji mora da se sprovodi u narednih deset godina, i najveći izazov za ovu zemlju. Prethodna ekonomska politika, koju je karakterisao uvoz i velika potrošnja, pokazala se kao loša, izjavio je juče na otvaranju Drugog sajma autokomponentaša Jugoistočne Evrope Huan Antonio Gomez, predstavnik delegacije Evropske unije u Srbiji.
On je podsjetio da je u poslednjih deset godina EU uložila 60 miliona evra za razvoj srpskih malih i srednjih preduzeća, i naglasio da u Srbiji mora da se „podrži razvoj biznisa, ali i da se otklone nedostaci iz oblasti vladavine prava“.
Veliki trodnevni sajam, na kome učestvuje, pored 200 kompanija iz Srbije i regiona, i 13 multinacionalnih kompanija i devet direktnih Fijatovih dobavljača, otvorio je predsednik Srbije Boris Tadić. On je rekao da je „Srbija ekonomski cunami“, odnosno svjetsku ekonomsku krizu, „preživela na nogama“.
Primjenili smo nove ekonomske mjere da sačuvamo standard građana i stabilnost ekonomskog sistema. Prva je da ćemo poboljšati uslove za život onima koji su u kreditnim zaduženjima, a usljediće i mere kojima ćemo smanjiti državne dažbine za privredu, kako bi podstakli otvaranje novih radnih mjesta.
Efekti tih mjera će se vidjeti krajem ove i početkom naredne godine. Razvoj ekonomije će se vezati ne samo za metalski kompleks, već će, kako očekujemo, da se oseti i u drugim granama privrede, izjavio je Tadić.