Ko je jači – Dodik ili Inzko?

 

Tako su predstavnici SAD, Velike Britanije i Njemačke tokom rasprave u Savjetu bezbjednostii UN o situaciji u BiH podržali rad visokog predstavnika i usprotivili se održavanju najavljenog referendum u Republici Srpskoj, dok je ruski amabasdor kritikovao izvještaj Valentina Inzka i predložio da bude razmotreno pismo koje je predsjednik RS Milorad Dodik poslao generalnom sekretaru UN Ban Ki-moonu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zamjenik ambasadora SAD pri UN Rosemary DiCarlo rekla je tokom rasprave da Washington potpuno podržava rad visokog predstavnika i izrazila protivljenje održavanju referenduma u RS na kojem bi se građani izasnili o Sudu i Tužilaštvu BiH.

Ona je ocijenila da Narodna skupština RS svojim odlukama u vezi sa referedumom “fundamentalno dovodi u pitanje Daytonski sporazum” i da će ti “koraci nazad” imati negativan uticaj, jer će RS, kako je rekla, otežati da privuče neophodne strane investicije.

SAD su izrazile punu podršku visokom predstavniku u BiH Valentinu Inzku u vezi sa koracima koje bude preduzeo radi zaštite Daytonskog mirovnog sporazuma i suvereniteta BiH povodom najavljenog referenduma u RS.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

DiCarlo je izrazila zabrinutost povodom činjenice da više od sedam mjeseci poslije izbora u BiH nisu formirani organi vlasti na državnom nivou.

Ona je ocijenila da oštra retorika, negiranje genocida u Srebrenici i pozivi na secesiju teritorijalnu reorganizaciju samo podstiču dalje podjele i krizu u zemlji.

SAD su, takođe, pozvale vlasti u BiH da institucionalizuju saradnju sa Haškim tribunalom.

Ambasador Velike Britanije pri UN Philip Parham pozvao je Savjet bezbjednosti da ubijedi vlasti RS da povuku prijedlog o referendumu. Ako takve odluke ne bude, dodao je, Britanija će podržati svaki korak visokog predstavnika u pravcu sprovođenja Daytonskog sporazuma.

On je rekao da je Britanija vidjela Dodikovo pismo Ban Ki-moonu i da se “fundamentalno ne slaže” sa njegovim sadržajem.

Parham je izrazio zabrinutost Britanije povodom zaključaka Narodne skpštine RS o referendumu i ocijenio da je riječ o “direktnom napadu na visokog predstavnika i njegova ovlaštenja”, te da se njima ugrožava sigurnosti BiH.

On je u ime Britanije izrazio zabrinutost povodom pogoršanja političke krize u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci i ukazao na činjenicu da više od sedam mjeseci poslije izbora još nisu formirani organi vlasti na državnom nivou.

Parham je rekao da lideri u BiH moraju da pregovaraju o formiranju vlasti i da će BiH, bez fleksibilnosti u političkom životu, ostati “zaglavljena na putu ka EU”.

Ambasador Njemačke pri UN Peter Wittig dao je punu podršku radu visokog predstavnika u BiH i ocijenio da je prijedlog o održavanju referenduma u RS “alarmantan”, jer se njime potkopavaju nadležnosti OHR-a koje, kako je ocijenio, proističu iz okvira Daytonskog sporazuma.

Predstavnik EU delegacije u UN-u Pedro Serano je podržao visokog predstavnika, ali i dodao da bi probleme u vezi s pravosudnim sistemom u BiH trebalo otvoriti kroz razgovore u institucijama.

“Primjedbe koje ima RS bi mogle biti legitimne, ali one moraju biti rješavane na institucionalni način”, istakao je on.

Feodor Starčević, ambasador Srbije u UN-u, je istakao da zvanični Beograd podržava Dejtonski mirovni sporazum i dogovor tri naroda i dva entiteta, te da se ta zemlja ne miješa u unutrašnje stvari BiH, čiji teritorijalni integritet u potpunosti podržava. On je istakao da je Srbija protiv diskvalifikacije legitimnih političkih predstavnika u BiH, i naveo da nijedan strani ili domaći subjekt ne bi trebalo da ima moći koje bi prevazilazile legislativne organe BiH.

Ivan Barbalić, ambasador BiH u UN-u, je istakao važnost pozicije međunarodne zajednice u BiH, te da se ne treba stvoriti pogrešna slika da se u BiH samo govori o tri etničke grupe već da neki od njih koji dolaze iz različitih etničkih grupa rade zajedno.

Na drugu stranu , predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je kako visoki predstavnik Valentin Inzko „nije dobio podršku Savjeta bezbjednosti UN-a za svoj izvještaj o RS-u, već samo određenih zemalja“.

On smatra da je veoma važno da nema usaglašenog dokumenta sa sjednice VSUN-a te da Valentin Inzko jeste dobio podršku „određenih zemalja, ali za to nije morao ići u VSUN-a“, jer je bilo poznato da ga podržavaju SAD, Velika Britanija i još neke zemlje.

Dodik je u u izjavi za RTRS optužio visokog predstavnika da je tu redovnu sjednicu zloupotrijebio kako bi pribavio sebi podršku kada je u pitanju stav o referendumu u RS-u, te „za nezakonito ponašanje u prošlosti“, kao i da je „iznio neistine da RS krši Dejtonski sporazum“.

Kazao je i kako ga ne raduje činjenica da je Inzko dobio podršku određenih zemalja, „koji slijepo prate politiku SAD na ovom prostoru“, bez da se„ne upuštaju u sve činjenice, zbog čega je on i uputio pismo Savjetu bezbjednosti, na koje je ukazao ruski ambasador pri UN-u“.

Upravo ambasador Rusije pri UN Vitalij Čurkin smatra da je u Inzkovom izvještaju “bilo više emocija, nego analize”, te da je “neophodan objektivniji pogled” na situaciju u BiH.

On je predložio Vijeće sigurnosti UN da razmotri pismo koje je predsjednik RS Milorad Dodik poslao generalnom sekretaru UN Ban Ki-moonu.       

Čurkin je ocijenio da upotreba bonskih ovlaštenja pojačava tenzije u BiH. On je dodao da je neophodno izvršiti transformaciju OHR-a u izaslanstvo EU i da građani BiH sami treba da odlučuju o svojoj sudbini.

Ambasador Rusije pri UN pozvao je OHR da svojim angažovanjem olakša dijalog između tri konstitutivna naroda u BiH i omogući im da sami donose odluke u skladu sa međusobnim dogovorima.

Francuska uz Incka

Francuska ambasada u BiH saopštila je da su bez ikakvog osnova navodi koje su prenijeli dnevni listovi EuroBlic i Dnevni avaz  o navodnoj naklonosti francuske diplomatije u pogledu inicijativa iz Republike Srpske za održavanje referenduma o centralnim pravosudnim institucijama.

“Francuska je kao garant Parisko-dejtonskog sporazuma, nedavno podsjetila najviše vlasti iz RS-a da smatra kao i gotovo sve članice PIC-a da je referendum nelegalan i predstavlja kršenje Daytonskog sporazuma”, kaže se u saopštenju francuske ambasade.

Podsjetimo da je Valentin Incko juče optužio vlasti u RS da se zalažu za raspad Bosne i Hercegovine.

“Vlasti Republike Srpske su nastavile da se zalažu za raspad zemlje, institucije na državnom nivou su pod političkim, institucionalnim i ekonomskim pritiskom i više od sedam mjeseci nakon izbora formiranje novih vlasti još nije na vidiku” kazao je Incko Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih naroda juče u New Yorku.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije