Impozantni kompleks administrativnog centra Vlade RS, ostavljen u finansijski amanet budućim generacijama stanovnika RS, oduševljava svakog turistu koji posjeti Banjaluku.
Goleme osvijetljene staklene zgrade, fontane, maleni čempresi koji krase predvorje kompleksa, barjaci ispred glavnog ulaza u zgradu, muzika koja se čuje iz zvučnika, sve to zaista zadivljuje. Ono što turista ne zna, ali svaki građanin vjerovatno da, jeste da to sve košta.
Prema revizorskom izvještaju o poslovanju Službe za zajedničke poslove Vlade RS, objavljenom na ekonomskom portalu capital.ba, građani Republike Srpske godišnje izdvajaju oko milion KM za održavanje skupog namještaja, pranje staklene fasade i čišćenje fontana u Administrativnom centru. Samo je prošle godine iz budžeta za čišćenje i pranje izdvojeno blizu 200 hiljada maraka.
Prema riječima gl. i odg. urednika portala capital.ba Siniše Vukelića, kojeg smo zamolili da prokomentariše revizorske nalaze, “ovaj stakleni kompleks jednostavno ima cijenu”. Kupovinom skupocjenog namještaja i kristalnih lustera nije završen trošak za poreske obveznika. Naprotiv.
„Čišćenje i impregnacija namještaja od prirodne bež kože, impregnancija vunenih tepiha i stilskog namještaja, hemijsko čišćenje namještaja, zavjesa, paravana, radnih uniformi i posteljine,za prošlu godinu je koštalo 165 846 KM“, navodi se u revizorskom izvještaju.
Dalje se navodi da je „potrošni materijal za održavanje higijene koštao 194.735 maraka. Za odjeću, uniforme i platna izdvojeno je 88.210 maraka. Za pranje staklene fasade, skidanje kamenca sa fontana, dubinsko čišćenje itisona, tepiha, mašinsko poliranje podova i kristalnih lustera izdvojeno je 88 216 KM.
„Održavanje košta i to nije ništa sporno”, smatra Vukelić, ali se istovremeno pita da li sve baš mora biti tako skupo.
„Kako je moguće, na primjer, da upravo spomenuta nabavka hemijskih preparata i potrošnog materijala za održavanje higijene godišnje košta blizu 200 hiljada KM!?”
Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku iz Doboja, organizacije koja često u javnosti oglašava ukazujući na probleme ovog društva smatra da je problem nastao kada je izgrađen moderan i preskup Administrativni centar, koji sada ima visoke troškove održavanja.
”Moj je stav bio i ostao da su izgradnja ovog centra i neki drugi javni troškovi neprimjereni s obzirom na socijalno-ekonomsko stanje i druge preče javne potrebe” kaže za BUKU Dejanović.
U izvještaju dalje stoji kako je za materijal i usluge opravke i održavanje opreme izdvojeno 258 hiljada KM.
Pored ovih godišnjih rashoda održavanja kompleksa Administrativnog centra, Siniša Vukelić kaže kako za njega „moramo u narednim godinama izmiriti i dugoročne obaveze od 125.223.641 KM, a koje se odnose na dva ugovora po kreditima sa bankama koje je Vlada RS preuzela od izvođača radova Integral inženjeringa na Administrativnom centru Vlade RS.”
„Neispunjene obaveze RS, po ovom osnovu, prema Hypo Alpe Adria Bank iznose 86.764.302 KM (od toga je glavnica 60.464.909 KM i kamata 26.299.393 KM), a obaveza prema NLB Razvojnoj banci je 38.459.339 KM (od toga 29.513.889 KM glavnica i 8.945.450 KM kamata)”, kaže za BUKU Vukelić
Prema revizorskom izvještaju, ukupne nabavke Službe za zajedničke poslove Vlade RS u 2010. godini iznosile su 1,23 miliona KM. Od tog iznosa, za naftu za grijanje otišlo je 136 000 KM, kancelarijski materijal 21 000 KM, a ostatak iznosa je utrošen na održavanje i pranje namještaja, fasada, podova i fontana.
Za “oskultaciju” i izradu studije o procjeni rizika radnih mjesta, izdvojeno je 34 hiljade maraka, naveo je revizor.
“Ovo je zanimljiva stavka”, kaže Vukelić, ”jer nigdje nema objašnjenja na šta se to odnosi, međutim, pronašao sam da je riječ o stručnom terminu koji označava geodetsko mjerenje deformacije”.
„Ovo je čvrst dokaz da je nova skupocjena zgrada Vlade RS pretrpjela određenu deformaciju, što bi moglo biti i objašnjenje za sve češće ‘naprasno’ ispadanje staklenih prozora sa fasade”, zaključuje Vukelić.
Od kapitalnih ulaganja najveći iznos je utrošen za računare, a 19 jarbola za zastave ispred zgrade Vlade koštali su 30 hiljada maraka.
Služba za zajedničke poslove Vlade, pored svih ovih ‘detalja’, dobila je pozitivno revizorsko mišljenje na finansijske izvještaje u 2010. godini.
”U ovom konkretnom slučaju revizija je samo konstatovala troškove održavanja, a građane bi posebno interesovalo da li su ovi troškovi realni ili naduvani” pita se Momir Dejanović.