Nakon sedam godina prelaznog perioda, od 1. maja 2011. godine, će takođe i građani Slovačke, Češke, Mađarske, Slovenije, Poljske te zemalja Baltika imati neograničen pristup austrijskom radnom tržištu te za njega više neće trebati posebne radne dozvole. Građani Bugarske i Rumunije će ovakav pristup čekati još do početka 2014. godine, saopćio je Compress.
O mogućim posljedicama daljeg otvaranja radnog tržišta za 25 od 27 zemalja Evropske unije zastupljena su i dalje različita mišljenja.
Zajednički stav je da s majom 2011. godine, iz novih zemalje EU, neće doći do masovne navale onih koji traže novi posao.
Kritičari očekuju jačanje austrijskog radnog tržišta kao i više konkurencije za domaće firme.
Institut za unapređenje privrede WIFO prognozira dolazak između 15.000 i 25000 novih radno sposobnih iz zemalja istočne Evrope na austrijske radno tržište.
Od tog broja će oko 8.000 radnika- vozara iz zapadne Slovačke od maja krenuti u potragu za poslom ka širem okruženju Beča.
Prema Njemačkoj agenciji za rad iz Berlina proširenje prema istoku povećalo je BIP za oko 0,2 posto što je oko 24 milijarde eura dok je Austrija profitirala sa oko 900 miliona eura.
Johannes Kopf, upravitelj iz AMS-a, Servisa radnog tržišta iz Beča je potvrdio da se Austrija pripremila za otvaranje radnog tržišta i da se od maja očekuju osobe sa srednjom stručnom spremom, posebno one koje žele profitirati od visokih plata u Austriji i niskih životnih troškova u njihovim zemljama.
U širem regionu Beč- Bratislava AMS – savjetnici su se već prošle godine u okviru programa EU “Increase” pripremili za otvaranje radnog tržišta.Nekoliko seminara je organizovano u Beču, Bratislavi i Trnavi na temu specifičnosti radnog tržišta zemlje.
Cilj je bio izgradnja interregionalnog servisa radnog tržišta, navodi se u saopšenju.