Islanđani ne žele vratiti dugove

Islanđani su na referendumu po drugi put odbacili sporazum o povratu duga Velikoj Britaniji i Nizozemskoj nastalog propašću islandske banke Icesave, objavljeno je u nedjelju.  Nakon što su prebrojani rezultati iz pet od šest biračkih jedinica, uključujući i glavni grad Reykjavik, protiv sporazuma o povratku duga glasalo je nešto manje od 60 posto birača, objavila je izborna komisija.

Islandska premijerka Johanna Sigurdardottir izrazila je veliko nezadovoljstvo takvim rezultatom. „Izabrana je gora opcija. Glasanje je naciju podijelilo na dva dijela“, rekla je u izjavi državnoj televiziji. Upozorila je da bi nakon ovakvog rezultata mogla uslijediti nova ekonomska kriza i politički haos. „Moramo učiniti sve kako bi to spriječili“, rekla je.

Na referendumu se glasalo o financijskom ugovoru kojim se islandska vlada obvezala isplatiti oko 3,9 milijarda eura Velikoj Britaniji i Nizozemskoj jer su one obeštetile 340.000 štediša iz svojih zemalja nakon propasti islandske banke Icesave u oktobruu 2008.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Riječ je o drugom referendumu o tom pitanju nakon što su u martu prošle godine Islanđani s više od 90 posto glasova odbacili još nepovoljniji sporazum o vraćanju duga.

Nakon tog odbijanja donesen je novi zakon i parlamentarni zastupnici su za njegova glasali, ali ga je u fe bruaru ga islandski predsjednik Olafur Grimsson odbio potpisati, rekavši da je suprotan željama građana, i odlučio o njemu raspisati referendum, prenosi Dnevnik.hr.

Odbacivanje sporazuma o povratu duga Velikoj Britaniji i Nizozemskoj moglo bi ugroziti pristupanje Islanda Evropskoj uniji.

Evropska komisija saopštila je ove sedmice da je pitanje islandske banke Icesave bilateralno pitanje koje ne bi trebalo utjecati na pristupne pregovora Islanda, koji su pokrenuti u julu 2010. Komisija ipak strahuje da bi, ostane li pitanje Icesavea neriješeno, London i Den Haag ipak mogli kočiti pristupne pregovore.

Britanska vlada „razočarana“ je rezultatom islandskog referenduma o posljedicama stečaja banke Icesave i ispituje mogućnosti obraćanja sudu radi povrata iznosa koje potražuje London, rekao je u nedjelju drugi čovjek ministarstva financija.

„Pokušali smo postići rješenje pregovaranjem s Islandom“ ali je „taj sporazum sada odbačen. To je razočaravajuće“, izjavio je Danny Alexander na BBC-u. „Razmotrit ćemo situaciju s našim međunarodnim partnerima, počevši od Nizozemske“, koji također traže od Islanđana povrat 3,9 milijardi eura. „No, čini se da će ta afera sada završiti pred sudom“, dodao je on.

“U toku je već sudski postupak u okviru Evropskoga gospodarskog prostora,vidjet ćemo kako ćemo mu se priključiti“, naglasio je on, prenosi Hina.

Nizozemska, vrlo razočarana islandskim odbacivanjem sporazuma oko posljedica stečaja banke Icesave 2008., očekuje nastavak sudskog postupka pred Nadzornim odborom Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA), objavilo je nizozemsko ministarstvo financija.

Nizozemska, vrlo razočarana islandskim odbacivanjem sporazuma oko posljedica stečaja banke Icesave 2008., očekuje nastavak sudskog postupka pred Nadzornim odborom Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu (EFTA), objavilo je nizozemsko ministarstvo financija.

“Vratili smo se unazad u pregovorima”, izjavio je Niels Redeker, glasnogovornik ministarstva. “Pitanje je sada isključivo u rukama pravosuđa. Postupak pred EFTA-om će se dakle nastaviti”, dodao je on. Redeker je podsjetio da je sudski postupak pred EFTA-om “prekinut tokom pregovora s islandskom vladom”, te u očekivanju referenduma o tom sporazumu u subotu.

”Odbor se već izjasnio u našu korist”, kazao je Redeker objašnjavajući da se odbor složio 2010. s argumentima Nizozemske prema kojima joj pripada obeštećenje Islanda. “Sada kad su Islanđani odbacili sporazum, vraćamo se na pravosudni teren”, istaknuo je on.

Nizozemska je “jako razočarana” i “afera je trenutno u rukama pravosuđa”, izjavio je u nedjelju nizozemski ministar financija Jan Kees De Jager, nakon što su građani Islanda na referendumu održanom u subotu odbili vratiti novac kojim su britanska i nizozemska vlada obeštetili svoje štediše nakon propasti banke Icesave, navodi Hina.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije