Odluka Njemačke da privremeno zaustavi sedam nuklearnih reaktora, ukupne snage 7.000 megavata, zbog bojazni od problema koji muče japansku nuklearnu elektranu Fukušima, osjetno je podigla cijene električne energije u Evropi.
U Njemačkoj je cijena struje koja će se u mrežu isporučiti u aprilu, porasla za 17,9 odsto. Cijena struje je porasla na čak 64,25 evra za jedan megavatčas, što je najveći jednodnevni rast od 2003. godine. Od petka, kada je Japan pogodio zemljotres, a zatim cunami, cene električne energije su porasle ukupno 28 procenata.
Pored Njemačke, cijene struje najviše rastu u Španiji i Francuskoj, koja je potpuno zavisna od nuklearne energije. Njemačka vlada zamrzla je svoju odluku o produženju rada njemačkih nuklearki na tri meseca. U tom periodu bi trebalo da bude ispitana bezbjednost tih elektrana, posebno kada je reč o mogućim terorističkim napadima.
Konzervativno-liberalna vlada kancelarke Merkel je prošle jeseni, uprkos javnim protestima i neslaganju opozicije, donela odluku da atomske centrale u Njemačkoj smiju da rade osam do 14 godina duže nego što je predviđalo do tada važeće rešenje.
Ranijom odlukom socijaldemokratsko-zelene vlade kancelara Gerharda Šredera iz 2002. bilo je predviđeno da se nuklearke zatvore najkasnije do 2025. godine, preneo je Dojče Vele.
“Skočile” i cijene gasa
U Evropi su takođe porasle i cijene gasa, jer su japanske energetske kompanije povećale kupovinu tog energenta u nastojanju da pokriju nedostatak energije iz nuklearnih elektrana.
Cijena zemnog gasa u Britaniji koja se smatra indikatorom cijene tečnog gasa, povećana je na dvogodišnji maksimum od 0,64 funti (0,74 evra) za kubni metar. Prema analitičarima, to može da promeni razvoj tržišta gasa Evropske unije.