Bankarski sektor u Republici Srpskoj (RS) zabilježio je u prethodnoj godini gubitak od 20 miliona KM, ali je zaustavljen pad aktive, na tržištu osiguranja ostvaren je rast ukupne premije, dok na tržištu hartija od vrijednosti nije bilo većih promjena, rezultati su izvještaja Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora RS za 2010. godinu.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da je Komitet u 2010. godini usvojio Studiju razvoja tržišta obveznica RS, a izrađene su i izmjene i dopune Zakona o Agenciji za bankarstvo koji se nalazi u skupštinskoj proceduri.
“Usvojena je i Studija kojom se reguliše primarno tržište trezorskog zapisa što omogućuje kratkoročno zaduživanje Vlade RS, na osnovu čega je Vlada i usvojila Odluku o kratkoročnom zaduživanju, za koju očekujemo da se nađe na narednoj sjednici Narodne skupštine”, rekao je Tegeltija novinarima.
Prema njegovim riječima, emisija trezorskih zapisa neće se koristiti za popunjavanje budžetskog deficita, već za kratkoročno pokriće u prilivu i odlivu sredstava u okviru jedne budžetske godine. Ovim je definisan maksimalni iznos zaduženja i maksimalna kamatna stopa.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac rekla je da je gubitak od 20 miliona KM u bankarskom sektoru RS u prethodnoj godini zabilježen zbog teškoća u naplati kredita uzrokovanih postojećom ekonomskom krizom, ali da nije došlo do odliva kapitala.
“U ovom periodu šest banaka je izvršilo dokapitalizaciju, tako da je ukupan kapital na nivou bankarskog sektora povećan za 12 odsto, dok je ukupna aktiva ostvarena u istom iznosu kao i 2009. godine, čime je zaustavljen njen pad”, pojasnila je Injac.
Prema njenim riječima, nivo zaduženosti građana je bio nešto manji i iznosio je 1.600 KM po stanovniku, a ukupan sektor mikrokredita je poslovao pozitivno iako je zabilježen pad aktive od 12 procenata.
Ona je dodala da je u bankarskom sektoru potrebno vršiti promjene u zaštiti korisnika bankarskih usluga zbog čega su i predložene izmjene Zakona o Agenciji za bankarstvo kojima se uvodi institucija bankarskog ombudsmana.
Prema riječima direktora Agencije za osiguranje RS Božane Šljivar, značajnu novinu u prethodnoj godini predstavljalo je usvajanje izmjena i dopuna Zakona o društvima za osiguranje, kojim se u tržište osiguranja u najvećoj mjeri usklađuje sa evropskim direktivama.
Prema njenim riječima, zabilježen je rast ukupne premije osiguranja, u čijoj strukturi dominira obavezno osiguranje od auto odgovornosti sa 69 odsto, a prisutan je i stalan rast premije životnog osiguranja, koje je imalo učešće od sedam odsto.
“Aktiva sektora trenutno dotiže 230 miliona KM, a kapital oko 90 miliona, tehničke rezerve su 117 miliona, ali ovi podaci nisu još konačni, jer društva za osiguranje svoje revidirane izvještaje dostavljaju u aprilu”, rekla je Šljivareva.
Ona je dodala da se na nivou cijelog sektora očekuje pozitivan neto finansijski rezultat, te da u njemu nije bilo pada zaposlenosti, a pojedina društva su dokapitalizovana po nalogu Agencije.
“Ove godine očekujemo nove dokapitalizacije i intenzivno će se raditi na povećanju efikasnosti u isplati odštetnih zahtjeva. Donijeli smo i Pravilnik kojim se reguliše na koji način će društva za osiguranje pokrivati svoje tehničke rezerve”, navela je Šljivareva.
Ona je istakla dobar rad ombudsmana za osiguranje u prethodnoj godini, koji je imao više od 80 prigovora na rad osiguravajućih kuća po osnovu neisplate šteta, te prve vansudske medijacije između osiguranja i osiguranika, od čega su dvije uspješno riješene.
Šljivareva je kao novinu navela i domaće aktuarsko kadrovsko jezgro, u okviru kojeg je formirano Udruženje ovlaštenih aktuara RS sa 16 članova.
“Izabrani smo ispred EU da se u okviru sektora osiguranja na nivou BiH pokrene tvining projekat kojim se vrše intenzivne analize razvijenosti našeg tržišta osiguranja i u kojoj mjeri smo usklađeni sa evropskim direktivama”, rekla je direktorica Agencije za osiguranje.
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS Miodrag Jandrić rekao je da u prethodnoj godini nije bilo značajnijih promjena broja učesnika na tržištu hartija od vrijednosti, a postojeća struktura tržišta kapitala je dovoljna za predstojeće aktivnosti.
“Ukupan promet u 2010. godini pao je tek za četiri miliona KM, sa 180 na 176 miliona KM, a u strukturi prometa ostavrena je promjena u korist obveznica uz razvoj njihovog primarnog i sekundarnog tržišta”, naveo je Jandrić.
On je dodao da je pad prometa akcija bio 25 odsto, a obveznica sedam odsto, dok je kod javne ponude obveznica došlo do povećanja od 40 odsto i iznosila je 27 miliona KM, a nisu zabilježene značajnije promjene tržišne kapitalizacije indeksa.
“Nismo zadovoljni postojećim prometom na tržištu, a prioritet u narednom periodu biće nam razvoj korporativnog upravljanja i razvoj tražnje za hartijama od vrijednosti”, rekao je Jandrić.
On je istako da je zakonska regulativa u ovoj oblasti uspostavljena 2006. godine i da je zadovoljavajuća, te da je Komisija u prethodnoj godini učinila mnogo na povećanju discipline akcionarskih društava u smislu objavljivanja revizorskih izvještaja.