Libijski izvoz nafte je zaustavljen zbog borbi pobunjenika i vladinih snaga u toj zemlji i, kako je danas ocjenila Međunarodna agencija za energiju (IEA), mogli bi da prođu mjeseci prije nego što se libijska nafta nađe na svjetskom tržištu.
Agencija, čije su članice vodeći svetski potrošači nafte, ocjenjuje i da je proizvodnja nafte u Libiji znatno usporila pošto su nemiri i borbe “otjerali” strane radnike sa naftnih polja i natjerali međunarodne kompanije da zaustave poslovanje.
Vijesti o borbama u Libiji pogurale su prošle nedelje cijenu barela nafte na Njujorškoj berzi na gotovo 107 dolara. Cijena tog energenta ubrzo se spustila, nakon zemljotresa i cunamija u Japanu, a danas barel (159 litara) košta oko 98 dolara.
Libija ima najveće utvrđene rezerve nafte u Africi i dnevno je proizvodila oko 1,6 miliona barela a najviše je izvozila u Evropu.
Trenutno se, prema ministarstvu za naftu Libije, proizvodi samo trećina uobičajene produkcije nafte ali posmatrači ističu da se taj podatak ne može provjeriti.
Brojni analitičari smatraju da će Libija pokušati da pokrene proizvodnju na naftnim poljima sa preostalom radnom snagom državne Nacionalne naftne kompanije, međutim, to neće mnogo pomoći jer Libija teško da bi našla kupca za svoj proizvod.
U međuvremenu ostale članice 12-člane Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), a posebno Saudijska Arabija, povećavaju proizvodnju kako bi nadomjestili manjak libijske nafte.
U naftnom kartelu čak razmišljaju i o povećanju proizvodnih kvota na junskom skupu OPEK-a, a kako bi se smirile rastuće cene.
Prema podacima IEA, OPEK je u februaru pumpao samo za oko 100.000 barela nafte na dan manje jer su ostali proizvođači u velikoj mjeri nadoknadili pad libijske proizvodnje.