Srbija dobila novu vladu

Zanimljivo je da nijedan poslanik URS, uključujući i lidera ove poslaničke grupe Mlađana Dinkića, čijom smenom sa ministarskog mesta su inicirane promene u vladi, tokom čitave rasprave nije rekao ni jedanu reč u prilog, ali ni protiv predložene rekonstrukcije. Polaganjem zakletve novih ministara, kao i onih kojima su pridodati novi resori konačno je stavljena tačka na višemesečnu priču o rekonstrukciju Cvetkovićevog kabineta .

– Svi članovi Vlade Srbije moraće da budu još odgovorniji u radu, skromniji u držanju, vredniji u cilju postizanja rezultata, s još više sluha za potrebe građana, zbog kojih se nalaze tu gde jesu. Zbog toga ću se lično potruditi da uvedem nultu toleranciju za nerad, bahatost i sve ono što iskače iz zacrtane zajedničke politike. Interes građana i rešavanje njihovih problema biće i još mnogo više nego do sada vrhunski prioritet za svakog člana vlade – poručio je juče premijer Mirko Cvetković, predstavljajući poslanicima republičkog parlamenta program rekonstruisane vlade.

„Nova“ vlada imaće 21 člana i 17 ministarskih resora. U tom smislu, juče nije bilo iznenađenja, sva saopštena imena već su poznata javnosti, kao i nazivi objedinjenih resora. Cvetković će biti i ministar finansija, nova potpredsednica vlade biće Verica Kalanović iz G17 plus, a iz iste stranke dolaze i novi ministri ekonomije Nebojša Ćirić, zdravlja Zoran Stanković i kulture, medija i informacionog društva Predrag Marković. Iz redova DS osveženje je Dušan Petrović. Pre početka rasprave o kandidatima za rekonstruisanu vladu, Skupština Srbije konstatovala je juče ostavke ministara koji ostaju bez funkcija, kao i onih čijim će resorima biti dodati novi poslovi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Premijer Cvetković, podnoseći ekspoze, rekao je da će prioriteti izvršne vlasti ostati nepromenjeni – puna posvećenost što bržem ulasku Srbije u EU, očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, razvoj privrede i poboljšanje životnog standarda građana, razvoj socijalno odgovorne države i solidarnog društva, beskompromisna borba protiv kriminala i korupcije, kao i puna saradnja s Haškim tribunalom. Među deset mera ekonomske politike, koje je predsednik vlade juče predstavio, nalaze se „snabdevenost osnovnim životnim namirnicama po prihvatljivim cenama za sve građane“, povećanje zaposlenosti, smanjenje javne potrošnje i deficita, jačanje proizvodnje, veća ulaganja u poljoprivredu, podrška izvozu kroz osnivanje Razvojne banke Srbije, kao i reforma javnih preduzeća koja podrazumeva ukidanje monopola, uvođenje profesionalnog rukovodstva i smanjenje subvencija i, na kraju, efikasnije upravljanje velikim infrastrukturnim projektima.

Premijer Srbije je kao najveći izazov vlade istakao nezaposlenost I povećanje standarda građana, ali u ekspozeu nije naveo konkretne podatke, nego je rekao „da vrlo dobro znamo koliko je stanovnika bez posla“ i kako građani žive i s kakvim se teškoćama sreću u svakodnevnom životu. Istovremeno, Cvetković se pohvalio da je vlada uspela svojim merama da „minimizuje posledice“ svetske ekonomske krize po privredu zemlje i „očuva stabilnost“, očuva velike privredne sisteme i banke od propadanja. On je naveo da će vlada sprovoditi razvojnu ekonomsku politiku, što je i predviđeno novim modelom ekonomskog rasta u okviru koncepta razvoja „Srbija 2020“, „plana koji su pripremili vodeći srpski ekonomisti i kojim će se vlada rukovoditi u narednom periodu“.

Poslanici svih opozicionih stranaka naveli su da neće podržati rekonstrukciju vlade, niti ekspoze njenog predsednika. Ocenili su da je reč o „kozmetičkim“ promenama, od kojih građani neće imati nikakve koristi. Stav opozicije je i da je jedini efikasan odgovor na probleme s kojima se država suočava u raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Lider LDP Čedomir Jovanović ocenio je da ekspoze ne sadrži nijednu konkretnu meru, a Cvetkoviću je zamerio i što se ni rečju nije dotakao kvaliteta predloženih kandidata za ministre. „Vi govorite o problemima koji su proizašli iz ekonomske krize, a izgleda da je kriza postala isuviše jeftin argument za sve probleme“, rekao je Jovanović.

„Čini mi se da je premijer Cvetković pred parlamentom ponovio ekspoze od pre tri godine. Ciljevi koje je naveo su isti. Razlika je u tome što je 2008. naveo da će 2013. godine Srbija ući u EU, a sada tu granicu pomera za pet godina, na 2018“, rekao je juče Velimir Ilić, lider Nove Srbije. On je pohvalio odlučnost vlade da krene u borbu protiv korupcije i kriminala, ali je naveo da to mora mora da se odnosi i na predstavnike vlasti, a ne samo na opoziciju. Podsetio je na afere koje nisu dobile epilog, poput „satelita“ i „slučaja Krišto“, ističući da „ispada da je jedino problem na železnici i u Putevima Srbije“.

Slobodan Samardžić, DSS, rekao je da postoje tri razloga zbog kojih je nemoguća rekonstrukcija vlade. „Prvi, zato što je do nje došlo političkim inženjeringom, u kojem su učestvovali predsednik Republike, nekoliko stranih ambasadora i tajkuna. Drugi problem je u tome što je vlast sve karte stavila na temu evropskih integracija i izbacila slogan da EU nema alternativu, a to je uticalo da svi sektori u vladi budu podložni uticaju stranih faktora. Treći problem je u tome što je vlada često odustajala od svojih nadležnosti i predavala ih predsedniku Republike.

„Ovaj ekspoze bio je lepo napisan pre tri godine. Sada nam jedino preostaje raspisivanje izbora, ali ćemo i na njih pričekati kako bi Srbija dobila kandidaturu za članstvo EU, a sve zasluge za to vlast će pripisati sebi“, ocenio je predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić. Govoreći o predloženim kandidatima za ministre, lider naprednjaka obraćao se svakom od njih ponaosob. „Ministarko pravde, zar vas nije sramota posle toliko prekora iz EU na račun reformisanja pravosuđa? Gospođo Kalanović, šta bi s vašim moralom? Gospodine Jeremiću, koju politiku vi vodite? Gospodine Ugljaninu i gospodine Ljajiću, šta ste uradili za Sandžak, osim što ste dozvolili da se politikom bavi jedan verski vođa? Zar je igde u svetu moguće da postoji ministar policije čiji šef kabineta ima veze s narko-mafijom?“, poručio je Nikolić, ističući da je centar moći nad Vladom Srbije u kabinetu predsednika Republike, „odakle se diriguje, ne samo vladom, već i medijima“.

S druge strane, predstavnici vladajuće koalicije podržali su mere koje je u ekspozeu predložio premijer Cvetković, kao i kandidate za nove ministre. Balint Pastor, poslanik SVM, zahvalio se bivšim ministrima Saši Draginu i Svetozaru Čipliću na dosadašnjem angažmanu i izrazio nadu da će se novi ministar poljoprivrede Dušan Petrović izboriti za bolji status ove grane. PUPS je zadovoljan što je u ekspozeu akcenat stavljen na socijalnu politiku i brigu o najugroženijim građanima.

Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-JS, negirao je optužbe opozicije da je premijer Cvetković pred poslanicima pročitao ekspoze gotovo identičan onom iz 2008, ali se i založio za kontinuitet politike.

Novine u sastavu:

Verica Kalanović – nova potpredsednica vlade, Dušan Petrović -novi ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, Nebojša Ćirić – novi ministar ekonomije i regionalnog razvoja, Milutin Mrkonjić – ministar za infrastrukturu i energetiku, Milan Marković – ministar za ljudska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Žarko Obradović – ministra prosvete i nauke, Zoran Stanković – novi ministar zdravlja, Oliver Dulić – ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Predrag Marković – novi ministar kulture, informisanja i informacionog društva, Srđan Srećković – ministar vera i dijaspore.

Ciljevi vlade do kraja 2011.

1. Suštinsko unapređenje pravnog poretka i privrednog sistema zemlje, kako bi se u najvećoj meri približili standardima EU;

2. Status kandidata za punopravno članstvo u EU, kao najvažniji zadatak koji su pred vladu postavili građani.

Mere

1. Zakoni: Usvajanje sistemskih zakona, kojima će se regulisati izbor narodnih poslanika, blanko ostavke, javna svojina, restitucija.

2. Pravosuđe: „Uspešan završetak“ reforme pravosuđa, u saradnji s Briselom. Povećanje efikasnosti. Posvećenost saradnji s Hagom.

EU, Kosovo, spoljna politika

* Punopravno članstvo u EU je osnovni istorijski cilj, a najvažniji uslov za to je dobijanje statusa kandidata.

* Vlada ostaje odlučna i dosledna u stavu da nikada neće priznati nezavisnost KiM. Dijalog jedini način za rešavanje problema.

* Srbija gradi najbolje moguće odnose „sa svim zemljama sveta“, a pre svega sa državama regiona, Amerikom, Rusijom, Kinom.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije