Nema više Telekomovog novca

Na to upućuju dobro obaviješteni izvori Dnevnog Avaza, poredeći posljednje zvanične kalkulacije entitetskog ministarstva finansija i ukupan iznos koji je na istom računu dočekao novu Vladu RS.

Ovakva situacija će, sasvim je sigurno, izazvati velike finansijske probleme za RS, koja je manjkove godinama pokrivala sredstvima od prodaje “zlatne koke”. Međutim, nijedna kasa nije bez dna, pa se u Banjaluci užurbano razmišlja o tome kako nadoknaditi manjak, koji će se, kako navode dobro upućeni, osjetiti već sredinom ove godine.

Za to vrijeme “Telekom Srpske”, koji je većinski privatiziran, imao je u prvih devet mjeseci 2006. godine dobit od 31 milion eura, što je bilo čak 33% više od plana, čak 630.000 registrovanih pretplatnika u mobilnoj telefoniji, 350.585 pretplatnika u fiksnoj, a posjedovali su i licence za mobilnu mrežu i servise, fiksnu mrežu i pružanje internet-usluga na čitavoj teritoriji Bosne i Hercegovine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Samo internet provider “Teol” je imao 30.715 registrovanih pretplatnika. Isto preduzeće je tada zapošljavalo 2.748 radnika i bio je jedna od najjačih kompanija u RS.

Kako piše Avaz, ekonomista Aleksa Milojević tvrdi da su prihodi s adresa poput elektroprivrede, telekoma ili hidropotencijala, od ključne važnosti za stabilnost jedne države, zbog čega je prodaja takvih kapaciteta, sama po sebi, kao ekonomski posao, bez obzira na inkasirani novac, krajnje upitna.

“Kompanija ‘BH Telecom’, koja nije prodata, posluje s dobicima, baš kao i ‘Telekom Srpske’, ali taj novac ne ide više u RS, jer je preduzeće prodato, a novac je potrošen. Prema našim posljednjim analizama, najmanje 340 miliona maraka otišlo je samo na infrastrukturu i javnu potrošnju, ali zaposlenost nije rasla. Posljedice su enormne i tek će se osjetiti”, kaže predsjednik Demokratske partije Dragan Čavić komentarišući trošenje sredstava od prodaje “Telekoma”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije