Žene su izvor ekonomskog rasta

Vlade država i mnoge uspješne kompanije trebalo bi više pažnje da posvete ženama, jer su upravo one neiscrpan i neiskorišten izvor ekonomskog rasta, tvrdi revizorsko-konsultantska kuća Dilojt u izvještaju Rodna podjela: Poslovni razlozi za investiranje u žene.

Prema Dilojtovom istraživanju, žene kontrolišu oko 20 biliona dolara ukupne potrošnje na globalnom nivou i donose ili imaju uticaja na 80 odsto odluka o kupovini u svijetu.

Kako potrošačka moć žena raste, one predstavljaju priliku za poboljšanje poslovanja preduzeća, povećanje prodaje, smanjene troškova i širenje tržišta.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Kompanije treba da razumiju potrebe žena i ujedno pronađu način kako da najbolje odgovore njihovim potrošačkim potrebama. Prema Dilojtovom globalnom izvještaju, 80 odsto žena smatra da marketinške kampanje ne prepoznaju njihove potrebe, dok 50 odsto dijeli isto mišljenje kada je riječ o marketingu u zdravstvu i marketingu prehrambenih proizvoda. S obzirom na moć koju žene imaju kao potrošači, navedeno nezadovoljstvo može smanjiti konkurentnost”, upozorava Marina Tonžetić, direktora u Odjeljenju za reviziju.

Vlade i javni sektori, u procesu kreiranja politike ekonomskog razvoja, moraju da vode računa da njihova politika odražava uticaj žena kao donositelja odluka – birača, potrošača, kao i lidera u javnom i privatnom sektoru.

Zanemarivanje značaja žena može uticati na konkurentnost privrede, finansijsko zdravlje, pa čak i na društveno-političku stabilnost zemlje. Danas sve veći broj obrazovanih žena, za razliku od muškaraca, na svoju inicijativu odlazi u potragu za poslom izvan granica svoje zemlje.

One zemlje koje ostanu bez obrazovanih žena zapravo imaju veliki gubitak – gube perspektivnog radnika, uzor i potencijalnog mentora. Upravo zbog toga, potrebno je preduzeti konkretne mjere u smjeru otklanjanja svih nedostataka. One zemlje koje zadrže perspektivne i obrazovane žene u okviru svojih granica biće konkurentnije.

Istraživanje pokazuje da, u poređenju s muškarcima, 45 odsto žena u Evropi steklo je diplomu doktora nauka 2006. godine, dok je samo njih 18 odsto na pozicijama viših manadžera. Osim toga, 45 odsto žena čini ukupnu radnu snagu u Evropi, više od polovine ima visoku stručnu spremu, ali svega 11 odsto žena je na poziciji direktora.

Promovisanje žena je imperativ u globalnoj ekonomiji koja sve više zavisi od ljudi, brenda i intelektualnog vlasništva, pa kompanije treba da programe unapređivanja žena gledaju kao investiciju, a ne kao trošak.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije