Protesti zbog hapšenja Divjaka

Sud u Beču je na osnovu beogradske optužnice konstatovao „dovoljan broj dokaza da je počinjen mogući ratni zločin“ te bivšem generalu Armije BiH odlučio produžiti ekstradicijki pritvor. Kako je rekla nadležna sutkinja Krista Zemanek, Divjak će u pritvoru ostati do odluke o izručenju, a najmanje 14 dana. Odluku o izručenju sud će donijeti na osnovu dokumenata vezanih za ovaj slučaj, koja će u međuvremenu zatražiti od Srbije, po čijem je nalogu Divjak uhapšen. Istovremeno, Tužilaštvo BiH uputilo je zahtjev za izručenje Divjaka BiH. Portparol Tužilaštva Boris Grubešić naveo je da je za predmete ratnih zločina koji su počinjeni u BiH i gdje su osumnjičeni bh. državljani nadležno isključivo prevosuđe BiH. Prema riječima ambasadora BiH u Austriji, Harisa Hrle, koji je u kontaktu sa generalom Divjakom, Divjak se osjeća dobro, a njegovo zdravstveno stanje – fizičko i mentalno – je stabilno.

Oštre osude zbog hapšenja

Dok austrijske vlasti očekuju dokumentaciju na osnovu koje bi ustanovile ima li dovoljno dokaza za izručenje Jovana Divjaka Srbiji, vlasti BiH započele su pregovore sa advokatima, stručnjacima za međunarodno pravo i ekstradicijske procese. Boris Grubešić: Za osumnjičene bh. državljane nadležno je isključivo domaće pravosuđe

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ministar sigurnosti BiH Sadik Ahmetović sinoć (04.03.) je izjavio da će hapšenje Jovana Divjaka i insistiranje Srbije na izručenju, pogoršati odnose u regiji. Zvaničnici BiH građanima koji sumnjaju da bi se mogli nalaziti na spiskovima srbijanskog tužiteljstva, preporučuju oprez, čak i izbjegavanje putovanja van granica BiH.

Ministar pravde Bariša Čolak podsjetio je da su BiH i Srbija potpisale sporazum o saradnji u krivičnim predmetima, prema kojem bi u ovakvim slučajevima trebalo doći do ustupanja krivičnog progona, ali da su “slučajevi ustupanja veoma rijetki, što je znak da povjerenje nije na onom nivou na kojem bi trebalo biti”.

Mnoge nevladine organizacije u BiH osudile su hapšenje generala Divjaka, a osudama se pridružilo i nekoliko organizacija iz Srbije. Helsinški odbor za ljudska prava Srbije smatra da je hapšenje Jovana Divjaka “skandal svoje vrste”, jer upravo Divjak predstavlja “simbol otpora srpskoj agresiji na Bosnu”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Deutsche Welle

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije