Penzija ipak ne zavisi od uplate doprinosa

 

U presudi se navodi da se obaveza uplate doprinosa “tiče isključivo Fonda PIO i poslodavca”. Drugim rečima, radnica, kojoj je penzijski staž umanjen za četiri godine, za koje poslodavac nije plaćao doprinose, po mišljenju suda, ne može da ispašta zbog tog propusta, a Fond je dužan da joj u penziju uračuna sve vreme provedeno na poslu. Međutim, Fond odbija da postupi po nalogu suda i promeni dosadašnju praksu. Kao i u sličnim slučajevima, nastavlja se “natezanje konopca” sa svakim radnikom. To je i očekivano, jer bi postupanje po sudskom nalogu “tražilo” izmenu Zakona o PIO i u konačanom rešenju – bankrot Fonda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U Fondu objašnjavaju da je zakon vrlo jasan: bez uplaćenog doprinosa, odnosno bez pokrića staža osiguranja uplatama, nema ni ostvarivanja prava. “Penzija se isplaćuje u novcu, a ne u papirima ili fiktivno, baš zbog stvarne uplate doprinosa. U protivnom, ceo sistem PIO bio bi bez pokrića, kao ljuštura, i kao takav bi se urušio”, objašnjavaju u Fondu. Kada poslodavac Milici Anđić uplati doprinose za sporni period, ili na drugi način bude regulisan njen staž, na njen zahtev, ponovo će joj se odrediti penzija, ali ovaj put sa uvećanim stažom.

U Fondu kažu da su od Vrhovnog suda RS tražili preispitivanje presude Okružnog suda i da će po odluci i postupati. Međutim, praksa u sličnim slučajevima pokazala je da Fond, osim kupovine vremena, neće dobiti mnogo. Naime, u sličan pravni lavirint upustila su se još dva radnika iz RS. Jedan od njih je Prijedorčanin Mile Kovačević koji je pre pet godina na Okružnom sudu u Banjaluci uspeo da “obori” rešenje Fonda po kojem vreme isplate penzije ne teče od dana podnošenja zahteva za penziju, nego godinu dana kasnije, kada je poslodavac konačno uplatio doprinose. Fond se žalio Vrhovnom sudu RS i dobio spor, ali je Kovačević zaštitu tražio u Ustavnom sudu BiH. Ustavni sud presudio je u Kovačevićevu korist, ocenio da je Vrhovni sud proizvoljno tumačio Zakon o PIO, što je Fond bio primoran da uvaži i priznao mu penziju od datuma kada je on zatražio penziju.

Pravnica Udruženja građana “Diskriminacija je zabranjena”, koja se godinama bavi radnim sporovima, Milena Kobas, kaže da će Fond i u slučaju Anđićeve morati da postupi po presudi, ali da pravna muka dokazivanja stvarnog radnog staža čeka svakog radnika. ”To je van svake pameti. Ako imate nekoliko sličnih presuda, zašto ih Fond ne izvršava ili konačno ne usvoji drugačiju praksu obračuna staža? Kada naknadno naplati doprinose, Fond novac sa zateznim kamatama zadržava za sebe, jer je radnika već ‘zakinuo’”, ocenjuje ona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Presude će poslužiti za menjanje zakona

Potpredsednica Saveza sindikata RS Velka Odžaković kaže da će sve više radnika svoja prava dokazivati na sudu. Dosadašnje presude Sindikat će koristiti kao argumente u korist radnika prilikom donošenja novog Zakona o PIO. ”Takve presude su pozitivan znak koji će imati uticaja na status svih radnika koji su bez svoje krivice dovedeni u situaciju da ne mogu da koriste osnovna prava iz radnog odnosa. Ne može radnik da snosi posledice nerada institucija”, kaže Odžakovićeva. Ona podseća da je u bivšoj Jugoslaviji postojao sistem obračuna po radnom, a ne penzijskom stažu, ali se tada nije moglo desiti da poslodavac ne uplaćuje doprinose.

Blic Online

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije